Gothia Cup v Göteborgu má bohatou historii a v minulosti se jej zúčastnilo několik českých klubů. Popularita turnaje každým rokem stoupá a liberečtí kluci a holky doplnili letošní českou výpravu, která čítala téměř 600 hráčů.

České týmy navíc i letos potvrdily, že nechtějí být v kolébce florbalu do počtu. Švédské týmy se několikrát přesvědčily, že se před svými českými soupeři musí mít na pozoru. V tomto smyslu se prezentoval i liberecký tým chlapců do 14 a 13 let a také tým dívek do 18 let.

Na turnaji bylo přes 10000 hráčů (570 v českých týmech). Družstev bylo celkem 450 (28 českých), která spolu zápolila celkem na 27 místech v Göteborgu. Bylo odehráno přes tisíc utkání, na která dohlíželo přes 120 rozhodčích. Švédové s mnoholetými zkušenostmi nepodcenili ani ubytování a dopravu. Účastníkům turnaje bylo k dispozici třináct škol a tři hotely na ubytování, o dopravu se pak staralo celkem sedm autobusových linek.

Každoročním lákadlem turnaje je vstupenka na zápas švédské nejvyšší florbalové soutěže, což se rovná skutečnému florbalovému vrcholu. Letos to byl zápas mezi Pixbem Wallenstam a Linköpingem (6:5), který sledovalo 10111 diváků, což je nový platný rekord návštěvnosti.

Tým juniorek (dívky do 18 let) obsadil ve skupině 4. místo, následně vyhrál v 1. kole play-off B. Poté prohrál a na turnaji skončil.

Sestava na turnaji: Bára Kokešová, Dominika Plíšková, Petra Honzová, Kristýna Peterková, Aneta Bajglová, Adéla Ondruchová, Bára Červová, Petra Havlíková, Kristýna Lochmannová, Radka Skopková, Anča Kultová, Veronika Loudová, Nela Škopánová, Klára Šípová, trenér: Aleš Havlík.

Mnohem více smůly měl celek chlapců do 14 let. Ten totiž suverénně vyhrál svou skupinu a šel rovnou do druhého kola play-off A, jenže tam narazil na silný švédský celek a po těsné porážce se s účastí na turnaji musel rozloučit. Sestava na turnaji: Tomáš Jágr, Jaroslav Štěpán, Pavel Hujer, Daniel Kořínek, Tomáš Leksa, Vojtěch Rondoš, Vasil Burak, Ondřej Jágr, Marek Špidlen, Václav Šanda, Lukáš Böhm, Tomáš Zvára, trenéři: Alojz Rondoš a Marián Böhm.

Družstvo libereckých mladíků do 13 let skončilo ve své skupině třetí, a tím pádem v turnaji pokračovalo v play-off B. Tam prošlo až do finále, kde podlehlo velmi kvalitnímu švédskému Mölndals IBF 4:10. Sestava Libereckých: Štěpán Mrázek, Kryštof Jakub Abel, Jaroslav Hájek, David Horáček, Tomáš Říha, Adam Štěpán, Jan Blecha, Dominik Šollar, David Šklíba, Marek Žagan, Jan Šoltys, Lukáš Tovara, Lukáš Kořínek, Tomáš Ballaty, trenéři: David Böhm a Filip Tovara.