Čerstvě třicetiletá Finka Aino-Kaisa Saarinenová plakala štěstím v cíli klasické desítky, úvodní disciplíně libereckého šampionátu. „Ona je velký dříč, zaslouží si to,“ říkala Zuzana Kocumová. „Splnil se mi životní sen,“ radovala se mistryně světa.

Finka přitom za neustálého sněžení neměla průběh závodu úplně pod kontrolou. Na mezičase 3,35 km vedla Polka Kowalczyková, která nakonec skončila třetí za Italkou Longaovou. Druhé polovině závodu však Saarinenová jasně dominovala. „Když jsem ráno viděla, že sněží, tak jsem tušila, že budu těžko k poražení. Byl to můj den,“ zářila. Malinko smutná byla její krajanka a letošní vítězka Tour de Ski Kuitunenová, která skončila čtvrtá.

Nejlepší z Češek Kamila Rajdlová se v průběhu desetikilometrové trati pohybovala ve třetí desítce. Nejlépe na tom byla v polovině závodu, kdy jí patřilo průběžné 23. místo. Nakonec byla pětadvacátá, když zaostala o více než dvě minuty za vítězkou.

„Odevzdala jsem maximum, na které jsem momentálně měla. Byla bych ale určitě spokojenější, kdybych se celkově vešla alespoň do dvacítky,“ posteskla si matka ani ne roční dcery Michaely. „Diváci byli perfektní. Je příjemné všude potkávat známé tváře,“ pochválila více než pět tisíc fanoušků.