FBC Liberec působí na florbalové scéně od roku 1994 a většinou v nejvyšších soutěžích, jak mužských, tak i ženských. Vychoval také řadu reprezentantů, aktuálně to jsou Radek Valeš, Michaela Mlejnková a Klára Leierová. Klubu se daří přechod z juniorů do dospělých v obou kategoriích, takže je na čem stavět.

„Za poslední období dostali naši junioři a juniorky šanci mezi dospělými. Přesto máme odliv mladých na pražské vysoké školy a tamních klubů,“ říká prezident FBC Liberec František Příhoda, který se chlubí početnou základnou – 700 aktivních členů ve 23 družstvech, z toho je pětistovka mládeže. „V mužích máme kádr rozsáhlejší a nebudeme mít jen jako loni 10 – 12 hráčů. Přicházejí kluci z juniorky a snad vytvoří tak přetlak na jednotlivé posty,“ potvrdil Příhoda. Změny počítají i Crazy girls, ale tým kromě jiných doplní zkušená Michaela Mlejnková.

PROBLÉMEM JE DOMÁCÍ HALA

Největší problémem pro florbalový FBC ale zůstávají haly. Extraligové celky hrají na ZŠ Dobiášova, v Home Credit Areně a na Dukle. „Situace se zhoršila na Dukle, kde budou navíc působit jejich volejbalistky. Počítáme tam s muži maximálně jen se čtyřmi zápasy, stejnou porci sehrajeme na Dobiášce a musíme opět využít Home Credit Arenu, kde nás pronájem bude stát přes půl milionů korun.

Ženy hrají sedmkrát doma na Dobiášce, jejíž podlaha není v ideálním stavu a také čtyřikrát v Home Credit Areně,“ přibližuje problémy Příhoda. FBC měl v úmyslu vybudovat vedle Home Credit Areny nafukovací halu, ale po známých problémech s dotacemi z MŠMT záměr nevyšel. Snad se podaří rekonstrukce podlahy v tělocvičně ZŠ Dobiášova, kde ale podle Florbalové unie musí být extraligové zápasy kapacita 400 sedících. To by se vyřešili stovkou židlí… „Máme také myšlenku rozšíření této haly přístavbou. Úplně nejlepší by ale byla výstavba nové multifunkční haly. To by však bylo mezi 100 – 150 miliony korun, což je v dnešní době nemyslitelné,“ dodává prezident.

MUŽI V ROZŠÍŘENÉ SUPERLIZE

Muže vede Zdeněk Skružný, má v týmu reprezentanta Radka Valeše a ve 14členné soutěži chce dojít konečně do play-off. Bude to však bez gólmana Strýčka, který skončil stejně jako Král, Štěpán bude studovat v Brně. Na druhou stranu přišlo šest hráčů. Brankoviště posílí Lukáš Chyna z České Lípy, dále Vojtěch Rondoš z hostování z Turnova, Vojtěch Hrůza a Jakub Kopecký z Mladé Boleslavi. K nim vlastní junioři Lukáš Kořínek a Jan Šoltys. „Léto bylo bez výraznějších odchodů, vhodně jsme doplnili a kádr rozšířili.

Postupně nám dorůstají mladší, kteří budou tlačit na ty starší. Zatím máme jeden a půl až dvě lajny velmi dobré. Soutěž se rozšířila na čtrnáct, se třemi nováčky. A hned na jednoho z nich – Znojmo – narazíme v pátek. Čekají nás také dvě derby – s Ústí nad Labem a Českou Lípou. Věřím, že rozšíření na čtrnáct je správný tah a nám pomůže,“ řekl trenér Skružný. „Těšíme se moc, máme rozšířený kádr a elitní první útok. Přibude v soutěži utkání, kde to bude 50 na 50 a také v nějakých utkáních budeme favority, což nebývalo,“ přiznal obránce Matěj Klucho.

Liberečtí florbalisté startují soutěž v pátek 1. září, kdy na ZŠ Dobiášova od 18 hodin hostí nováčka ze Znojma. Hned v neděli 3. září hostují v Brně.

CRAZY GIRLS BEZ KONÍČKOVÉ

Trenér Petr Horáček nemá v kádru Hanu Koníčkovou, která bude hájit barvy Vítkovic a Veroniku Loudovou, která odešla do pražských Bohemians. Dalšími hráčkami, které skončily, jsou Michela Klánová a také Šárka Mlejnková, kterou trápí dlouhodobé problémy s koleny. Podobně je na tom brankářka Alena Vokatá, která se také léčí s dlouhodobějším zraněním.

Po dvou sezónách ve Švýcarsku se vrací reprezentantka Michaela Mlejnková. Dalšími nováčky jsou Simona Chodurová z Podbořan, Michaela Vejdělková z Elite a juniorská reprezentantka Pavla Bárková z Mladé Boleslavi. „Jako každoročně máme jiný kádr, máme mladé holky z Chomutova, Kadaně, Děčína. Spolu s asistentem Lukášem Nesměrákem máme dobrý pocit po soustředění, holky chtějí trénovat, baví je to. Proto máme za cíl play-off, bylo by fajn semifinále,“ potvrdil Horáček. Šestou sezonu kroutí reprezentantka Klára Leierová, kapitánka Crazy girls. „Loni jsme měly špatný start, i když jsme cíl splnily. Letos máme cíle vyšší, play-off by nás nemělo minout,“ dodává.

Crazy girls začínají soutěž 16. září zápasem v Praze proti Ivanti Tigers.

Odchody:
Koníčková (Vítkovice)
Loudová (Bohemians)
Hubáčková (Zug Švýcarsko)
Mlejnková, Klánová a Vokatá (přerušení kariéry)

Příchody:
Mlejnková (Švýcarsko)
Chodurová (Podbořany)
Vejdělková (Elite)
Bárková (Mladá Boleslav)
Čermáková (Kadaň)
Pokorná (Kadaň)
Bartůšková (Děčín)
Rumlová (Děčín)
Lerchová (Chodov)

Odchody:
Lukáš Strýček
Jaroslav Štěpán
Jan Král

Příchody:
Chyna (FBC Česká Lípa)
Hrůza (Mladá Boleslav)
Kopecký (Mladá Boleslav)
Rondoš (návrat z Turnova)
Kořínek (z juniorů)
Šoltys (z juniorů)