Důvodem jeho návštěvy byla inspekce hřiště pro připravovaný prestižní mezinárodní letní turnaj mládeže, který se v předchozích letech konal v romantickém prostředí Hluboké nad Vltavou.

Toto klání je také dobrou přípravou pro reprezentační výběry z Evropy, které mohou porovnat svou výkonnost s americkými týmy.

Dobrou zprávou pro jablonecké příznivce sportu a baseballu je, že turnajová komise schválila termín a místo klání právě pro Jablonec.

Spolupořádajícím oddílem budou Patriots Liberec a oba týmy už mají zkušenosti s připravováním mezinárodních akcí. Společně už totiž zorganizovali třeba mistrovství Evropy mladých hráčů. Turnaj se uskuteční od 20. do 24. června 2011.

„Hlavně Jablonec Jaye velmi potěšil. Sice pořád žije tou Hlubokou a zámkem a atraktivitou. Ale když viděl jabloneckou přehradu, tak to hodně zabralo. Liberec má určitě dobré hřiště, jen to okolí dostává na zadek, než aby bylo vylepšované. Pro nás je důležité, že bude kvalitní hřiště, tribuna a nadšení,“ rozplýval se Libor Chrášťanský z pořádající agentury IYB, který také procházel hřiště se Stottem.

A proč agentura s Jayem Stottem oslovila právě Jablonec s Libercem?

„Hlavním důvodem byly dobré reference na oba kluby a zprávy o tom, že zde pracuje parta nadšených a pozitivních lidí. Také kvalita hřišť patří k vyššímu standardu, mohou vyhovovat hrám, a také zaujmout americké a zahraniční hosty,“ uvedl Libor Chrášťanský.

Od jabloneckého klubu se ani nebude chtít příliš mnoho práce během turnaje, protože agentura je za tři roky už s turnajem dobře zaběhnutá a soběstačná. „My dáme k dispozici hřiště a třeba nějaké lidi na pomoc. Postaráme se o logistiku a pomůžeme organizátorům s ubytováním a stravováním účastníků,“ řekl Deníku Petr Roubíček, hlavní trenér mládežnického baseballu.

Turnaj také každoročně navštěvují významné osobnosti z prostředí Major League Baseball, třeba bývalí hráči jako Tim Langdon a Cory Lee. O nadcházejícím turnaji je dobře informován Josh Hamilton, současná hvězda týmu Texas Rangers.