Elita tohoto sportu mužů i žen se střetne o přespříštím víkendu ve dvou závodech v Rekreačním a sportovním areálu ve Vesci a okolí.

„Zúčastní se absolutní špička včetně třinácti medailistů ze srpnového světového šampionátu,“ informoval na včerejší tiskové konferenci na liberecké radnici ředitel závodu Přemek Škoda. „Nebude chybět ani Francouz Thierry Gueorgiou, který získal na mistrovství světa rekordní tři zlaté medaile.“

Českou republiku bude reprezentovat 8 žen a 6 mužů. Ženy přivezly z MS ve Francii dvě stříbrné medaile. Dana Brožková z jičínského klubu, která pochází z Rovenska pod Troskami, skončila druhá v klasickém závodě a štafeta žen ve složení Zvěřinová Juřeníková Brožková se rovněž umístila na stříbrné příčce.

„Dvě stříbra z mistrovství světa jsou nejúspěšnějším výsledkem v historii českého orientačního běhu,“ sdělil šéftrenér reprezentace Radek Novotný. „V Liberci na to budeme chtít navázat a věříme, že se připojí úspěšnějším vystoupením i muži.“

Pořadateli závodů jsou z pověření mezinárodní federace IOF Český svaz orientačních sportů a Sportovní klub Slavia Liberec orienteering.

Zúčastnit se má v hlavních závodech SP 96 mužů a 75 žen z 21 zemí. Kromě toho jsou na programu závody národního žebříčku registrovaných orientačních běžců a běžkyň z celé České republiky a příhraničí, přihlášeno je zatím 1222 jmen.

A navíc pořadatelé připravují náborové závody pro příchozí veřejnost.

Sobotní i nedělní závody (24. 9. a 25. 9.) bude přenášet v přímém přenosu sportovní kanál České televize ČT4.

„Rozpočet celé akce je 1,6 milionu korun a díky marketingovým partnerům, zejména osvědčené společnosti TK Plus Prostějov, nebude ztrátový,“ ubezpečil místopředseda ČSOS Ivan Matějů.