V sobotu se koná sprint jednotlivců volnou technikou, v neděli sprint týmových dvojic klasicky. „Jedná se o jediný Světový pohár v běhu na lyžích letošní sezony v České republice, a tak věříme, že diváci si přední světové lyžaře nenechají ujít,“ doufá Oto Linhart, ředitel organizačního výboru závodu Kajot Ski Sprint Liberec 2011.

Nebudou sice startovat dva nejlepší čeští běžci Bauer a Jakš, kteří po náročné Tour de Ski dali přednost odpočinku a přípravě na další část sezony, ale českými želízky v ohni budou zejména Martin Koukal, Dušan Kožíšek (oba mají medaile z MS v týmovém sprintu) a mladý Aleš Razým. „Poběží i další mladí závodníci, které můžeme díky domácím závodům zařadit do národní skupiny,“ doplnil šéf úseku běhu Svazu lyžařů České republiky Čestmír Skrbek.

Největšími favority budou zejména sprinteři-specialisté ze Švédska, Norska či Ruska. „Oni mají široké sprinterské týmy a budou se tady prát i mezi sebou, protože se na libereckém závodu bude rozhodovat o jejich nominaci na mistrovství světa v Oslo,“ upozorňuje běžec Dukly Liberec Dušan Kožíšek.

Ačkoli letošní zima byla krásná, v době nejméně vhodné pro organizátory přišla obleva. „Počasí nám opravdu nepřeje, předpověď pro následující dva dny je ta nejhorší – teploty nad nulou a déšť,“ lamentuje Oto Linhart. „Ale tratě jsou připravené a závody na nich bude možné bez problémů odjet, protože jsme se snažili i v zimním počasí neponechat nic náhodě a nastříkali jsme na tratě technický sníh. Toho tam je teď vrstva 120 centimetrů, navíc na úpravě tratí ve dne v noci pracuje technická četa.“

Vítězný Koukal se představí na sprintu o víkendu ve Vesci

Liberec – Vyhrál prestižní sportovní anketu Nejúspěšnější sportovec Liberecka za rok 2010. Český reprezentant a stálice v lyžařské stopě, co do kvalitních výkonů.

Koukal byl sice nejlepším na Liberecku a automaticky postupuje do krajského finále, kde dostat se na pomyslný vrchol bude nesmírně těžké. Liberecký kraj disponuje totiž sportovní kvalitou, jmenovitě Lukášem Bauerem. Od léta sice oddílovým kolegou Koukala v Dukle, ale v anketě ještě byl hodnocen v Jablonci, kde hájil barvy SKP. „Nemám rád, když se dějí překvapení, protože olympijská medaile z individuálního běhu je víc než ze štafetového. Kdyby tomu mělo být jinak, musel bych se stydět převzít cenu za první místo. Takovéto překvapení by se v anketě stát nemělo,“ je Koukal přesvědčen.

Martin je nyní v přípravě na Světový pohár ve Vesci - Kajot Ski Sprint Liberec 2011. „Cením si toho, že se mohu předvést domácím fanouškům, proto se tvrdě připravuji. Je to jednou do roka, takže se nejen libereckým divákům chceme ukázat v nejlepším světle a zajet sprinty co nejlépe. Sněhu je na trati dost, takže nevěřím, že by trať uplavala i v tomto počasí. Při tréninku to sice s kvalitou sněhu není až tak výborné, ale těžko na cvičišti, lehko na bojišti… Pořadatelé mají zkušenosti z mistrovství světa, které tady bylo, ještě trať zasněží a ta bude jistě kvalitní,“ zve na víkendové závody Martin Koukal.