Účinkování volejbalistů Dukly Liberec ve skupině E Ligy mistrů 2015/16 nabídne dnes libereckým divákům největší lahůdku. A zároveň hráčům nejtvrdší oříšek. V Home Credit Areně se ve 3. kole představí vedoucí tým italské nejvyšší soutěže Cucine Lube Civitanova!

„Bude to velký volejbalový svátek a já věřím, že se opět hala zaplní podobně jako před měsícem při utkání s polským Bełchatówem, tedy 2500 až 3000 diváků," přeje si ředitel VK Dukla Pavel Šimoníček. „Když někdo vede italskou Serii A1, která je zřejmě nejsilnější národní ligou na světě, tak je to samo o sobě bomba. To mužstvo má v sestavě špičkové Italy i cizince a je podle mě silnější než italský nároďák! Přesto chceme hrát co nejdéle vyrovnaný zápas, každý uhraný set by pro nás byl úspěchem."

S tím souhlasí i trenér Michal Nekola: „Chceme samozřejmě uhrát co nejvíc bodů a předvést divákům, že máme taky kvalitní mančaft, zdravotně jsou všichni v pořádku a nastoupíme v plné síle. Každopádně Civitanova je tým plný reprezentantů na smeči italští, z nichž jeden, Juantorena, je kubánského původu, na nahrávce americký reprezentant Christenson, na bloku srbští reprezentanti Stankovič a Podraščanin, na liberu francouzský reprezentant Grebennikov… Nezbývá nám než hrát zase na hranici maximálního rizika, neodevzdávat míče zadarmo a pak by se něco mohlo podařit."

Dukla zatím ve skupině E prohrála oba své zápasy (0:3 s Bełchatówem a 1:3 v Belgii s Roeselare), Civitanova naopak oba vyhrála 3:1 (nad Roeselare i v Polsku nad Bełchatówem). V úterý v prvním utkání 3. kola vyhrál Bełchatów nad Roeselare 3:0 a bodově se dotáhl na Civitanovu. Hrálo se v Lodži před osmitisícovou návštěvou.

Dnešní duel začíná v Home Credit Areně v 18.00 hodin a řídit ho budou rozhodčí Sascha Stanisic ze Švýcarska a Salvis Kurtiss z Lotyšska.

Civitanova alias Macerata už v Liberci hrála

Dnešní italský soupeř Dukly ve volejbalové Lize mistrů se představil v lednu 2004 a vyhrál 3:1. Tehdy v menší hale v Jeronýmově ulici.

Dnešní vystoupení italského předního volejbalového klubu Cucine Lube Civitanova nebude v Liberci první. Tento tým už pod Ještědem jednou hrál, a bylo to také v Lize mistrů. Jen se hosté tenkrát, v lednu 2004, jmenovali jinak Lube Banca Macerata. A také se hrálo jinde tehdy ještě bylo možné odehrát duely Ligy mistrů v hale Dukly v Jeronýmově ulici, zatímco dnešní střetnutí ve skupině E ročníku 2015/16 se uskuteční od 18.00 v Home Credit Areně. A také, doufejme, před podstatně vyšší návštěvou. Tenkrát totiž dorazilo do „Jeronýmovky" jen 750 diváků.

Možná pod dojmem prvního zápasu v Itálii, který Dukláci prohráli v onom roce 2004 poměrně jasně 0:3. Doma však předvedli podstatně lepší výkon a byli po dva sety favoritovi vyrovnaným soupeřem. V první sadě podlehli 21:25, druhou vyhráli 25:23. A byl to vůbec první set, který Dukla ve skupině v konkurenci ruského Bělgorodu, řeckého Iraklisu Soluň a právě Maceraty získala.

V dalších dvou setech však již svěřenci trenéra Petra Broma (dnešního kouče Karlovarska) nedokázali Maceratě vzdorovat a prohráli dvakrát 15:25. Dukla tehdy hrála v sestavě: Dittrich, Boula, Bíza, Rejlek, Steffan, Zadražil, libero Bican. Střídali Sukuba, Ticháček a Nečas.

Ve skupině pak Liberečtí prohráli i zbývající dva duely s nulovým ziskem a skončili bez bodu na posledním čtvrtém místě. Doufejme, že v letošní sezoně se Nekolovu týmu podaří aspoň nějaký ten bodík „urvat", byť zatím prohrál jak s Bełchatówem (0:3), tak s Roeselare (1:3), tedy vždy bez bodového zisku.

Přesun k pobřeží

Klub Lube Banca Macerata v loňském roce změnil název i působiště. Jeho jméno nyní zní Cucine Lube Civitanova a z Maceraty se přesunul o 25 kilometrů směrem k pobřeží, do čtyřicetitisícového jadranského přímořského letoviska Civitanova Marche. Tam loni dostavěli moderní novou halu Palasport Eurosuole Forum, v níž nyní hraje Civitanova své zápasy v italské Serii A1 i v Lize mistrů

A letos se jí tam zatím vcelku daří, neboť v domácí lize má z osmi zápasů sedm výher a figuruje na 1. místě. Jedinou porážku utrpěla minulou neděli, kdy doma podlehla Modeně 2:3.

Do Liberce výprava italského klubu přicestovala včera odpoledne a ubytovala se v Clarion Grandhotelu Zlatý Lev.

Trenér Gianlorenzo Blengini, který nastoupil do klubu letos v květnu, má v osmnáctičlenném kádru 13 Italů, 2 Srby a po jednom hráči z Francie, Slovinska a USA.

Mezi Italy je ovšem řada naturalizovaných volejbalistů, kteří se narodili jinde například Kubánec, Brazilec, a také český 26letý smečař Jiří Kovář, resp. Jiri Kovar, který se narodil ve Zlíně, resp. ještě v Gottwaldově (duben 1989). Ale od začátku své profesionální kariéry (2006) působí v Itálii, má italské občanství a dokonce reprezentoval Itálii na ME 2013 a ve Světové lize 2014.

„Kádr soupeře je opravdu mimořádně silný, navíc nás určitě nepodcení a mají o nás nepochybně zjištěny potřebné údaje," míní trenér Dukly Liberec Michal Nekola. „Po rozšíření Ligy mistrů na 28 klubů totiž druhé místo nemusí zajišťovat postup ze skupiny a oni tedy musí získávat maximum bodů, aby byli první."

V LM dominují Italové a Rusové

Z 28 klubů v současném ročníku Ligy mistrů, který je v součtu s předchůdcem soutěže Pohárem mistrů evropských zemí už sedmapadesátý, hraje po 3 klubech z Ruska, Itálie, Polska, Belgie a Turecka, po 2 z Německa a Francie a po 1 z Česka, Rakouska, Švýcarska, Srbska, Slovinska, Černé Hory, Bulharska, Rumunska a Řecka.

Nejlépe si vedou Italové a Rusové. Italské týmy Civitanova, Trentino a Modena, stejně jako ruské Bělgorod, Dynamo Moskva a obhájce trofeje Zenit Kazaň zatím vyhrály všechny své zápasy 1. a 2. kola za tři body, Rusové dokonce bez ztráty setu pětkrát 3:0! (Utkání Paris Volley Dynamo Moskva bylo po teroristickém pátku třináctého v Paříži odloženo).

Tyto země dominují také v celkové historické bilanci Ligy mistrů a jejího předchůdce. PMEZ a LM vyhrály ruské kluby již 20x, navíc by šlo ještě započítat dva tituly Burevěstniku Alma-Ata z počátku 70. let, tedy z doby, kdy Kazachstán patřil pod SSSR.

Klubovým rekordmanem je CSKA Moskva s 13 trofejemi.

Zatímco Rusové začali sbírat poháry již od jejich založení v sezoně 1959/60, Italové patřili do 70. let spíše k evropskému průměru. Ale od roku 1980 vyhráli PMEZ a LM 18x (z toho v letech 1992-2000 nepřetržitě devětkrát v řadě!), což je řadí na historické druhé místo.

Na třetím jsou Rumuni s 6 tituly a na čtvrtém se, pro leckoho nečekaně, stále drží bývalé Československo. To dobylo 4x Pohár mistrů evropských zemí: v roce 1968 Spartak ZJŠ Brno, 1972 Zbrojovka Brno, 1976 Dukla Liberec a 1979 Červená hviezda Bratislava.

Poslední sezony LM ovládají výhradně italské a ruské kluby. Tým z jiné země vyhrál naposledy v roce 2007 německý Friedrichshafen.

Zlatá finále

Jak jsme již zmínili, jedním z vítězů PMEZ je i Dukla Liberec. V sezoně 1975/76 se vojenský klub zpod Ještědu dostal až do finále, v němž v Bruselu porazil Slavii Sofia 3:1.

V bilanci triumfů z PMEZ a LM je tedy mezi dnešními soupeři vyrovnáno. Civitanova, tehdy ještě Macerata, vyhrála také jednou. Ve finále LM v roce 2002 zvítězila v polském Opole nad řeckým Olympiakosem Pireus 3:1.

Civitanova/Macerata se však může pochlubit ještě čtyřmi triumfy v evropském Challenge Cupu. Dukla Liberec se v téže soutěži dostala dvakrát do Final Four a v Poháru CEV byla jednou třetí.

S Italy bez výhry

S italskými kluby se v novodobé éře střetla Dukla Liberec v evropských pohárech šestkrát a ani jednou nezvítězila.

O prohrách 0:3 a 1:3 s Maceratou v Lize mistrů 2004 již byla řeč. V roce 2013 Dukla došla až do semifinále Challenge Cupu, v něm však dostala lekci od Piacenzy 0:3 a 0:3…

K dosud poslední konfrontaci libereckých volejbalistů s Italy došlo letos v lednu v osmifinále Challenge Cupu s Ravennou. V domácím prvním zápase se hrál vynikající dramatický volejbal, Dukla podlehla až po tiebreaku 2:3. V odvetě v Itálii však už opět dominoval protivník z Apeninského poloostrova a výhrou 3:0 si zajistil postup do čtvrtfinále.

A jak dnes s Civitanovou? Můžete se přesvědčit na vlastní oči. Utkání 3. kola skupiny E začíná v Home Credit Areně v 18.00 hodin. Záznam je pak možno zhlédnout v televizi program ČT Sport jej vysílá dnes od 22.50 a zítra od 6.00 hodin.