Zklamáním skončil pro volejbalisty Dukly Liberec první vrchol letošní sezony, víkendový turnaj Final Four Českého poháru v Mladé Boleslavi.

Liberečtí prohráli stejně jako v loňském roce už v semifinále. Tentokrát podlehli v sobotu Ostravě, která nakonec v neděli po výhře nad Českými Budějovicemi celou trofej nečekaně získala.

Dukla vedla nad Ostravou již 2:0 na sety a měla dobře nakročeno do finálového duelu, v dalších třech sadách ale poněkud nepochopitelně zkolabovala.

VK DUKLA LIBEREC - VK OSTRAVA 2:3 (23, 24, -18, -18, -6)

„Jsme hrozně zklamáni. V prvních dvou setech jsme hráli výborný volejbal, pak už jsme se v útoku neprosadili. Naši útočníci nedokázali využít ani situace proti jednobloku. Oba diagonální hráči měli výkyvy, přes Hýského hrát všechno nemůžeme. V závěru jsme i špatně přihrávali,“ mrzelo libereckého trenéra Michala Nekolu.

Na hráčích Dukly bylo zpočátku vidět, že se v mladoboleslavské hale během týdne připravovali. Hned od začátku utkání získali mírné vedení, hráči Ostravy pouze dotahovali.

Od prvního technického time outu již bylo vyrovnáno, oba týmy útočily bezchybně po přihrávce podání. Za stavu 11:11 předvedl liberecký nahrávač Řezníček několik nahrávek z velmi těžkých pozic a svým herním chování strhl své spoluhráče ke zlepšenému výkonu v obraně na síti.

Zdeněk Šmejkal, trenér ostravských volejbalistů musel za stavu 14:11 reagovat oddechovým časem. Ostrava se zlepšila, do druhého technického time outu však šla s dvoubodovým mankem. Týmu Zdeňka Šmejkala se podařilo vyrovnat za stavu 17:17, Dukla však soupeře do vedení v koncovce setu pustit nechtěla, v prvním setu zvítězila 25:23 a ujala se vedení 1:0 na sety.

I úvod druhé sady více svědčil Dukle, mírný náskok však ostravští hráči ihned srovnali a za stavu 7:6 se poprvé ujali v utkání vedení. Zkažené podání Michaloviče je však o vedení připravilo.

Družstva si opět hlídala útok po přihrávce, tentokrát však musela srovnávat liberecká Dukla. Za stavu 12:14 ve prospěch Ostravy si trenér libereckých hráčů Michal Nekola musel vzít oddechový čas, ten však náskok Ostravy nezastavil, při druhém technickém time outu byl stav druhého setu 16:13 pro Ostravu.

Dukla se přiblížila Ostravě na jediný bod za stavu 19:20, Zdeněk Šmejkal ihned zareagoval oddechovým časem a zásluhou Kubaly po spolupráci se Zdeňkem Haníkem mladším si Ostrava opět vypracovala tříbodový náskok.

To však od Ostravy byla poslední reakce, Liberci opět pomohla výborná obrana na síti, zásluhou chytrého technického úderu Hýského vedeného po lajně se Dukla ujala vedení 23:22. První setbol ve vyrovnané koncovce získala Dukla, Ostrava vyrovnala, ale na druhý setbol Dukly, který zajistil Hadrava po útoku ze zóny II, již reagovat nedokázala. Vítězný dvojblok Ticháček Staněk na ostravského Michaloviče zajistil Dukle vítězství 26:24 a vedení 2:0 na sety.

Zklamání z porážky ve druhém setu zvládli ostravští hráči bravurně, Michal Nekola spotřeboval oba oddechové časy již za stavu 6:12. Místo Ticháčka přišel na hřiště Pešl.

I Ostrava si po neproměněné jednoduché situaci při útoku po míči zadarmo vybrala malou herní krizi (14:9), kterou se pokusil vyřešit trenér Šmejkal oddechovým časem. Dukla zásluhou Hýského stáhla náskok hostí na tři body, při druhém technickém time outu vedla Ostrava 16:12. Přes několikeré střídání a bojovnost se liberečtí volejbalisté k Ostravě na dohled nepřiblížili, první setbol Ostravy za stavu 16:24 odvracel nahrávač Řezníček útokem na druhou přes síť, třetí pokus však svěřenci trenéra Šmejkala využili, ve třetím setu zvítězili 25:18 a snížili stav utkání na 1:2.

Ostrava se zásluhou vítězství ve třetím setu vrátila zpět do zápasu, úspěšně bránila na síti, ostatní útoky libereckých hráčů končily v autu. Stav při prvním technickém time outu byl 8:4 pro Ostravu. Čtyřbodový náskok ostravským volejbalistům nevydržel dlouho, za stavu 11:13 byl Zdeněk Šmejkal nucen vzít si oddechový čas, Dukla však stáhla náskok díky Hýskému na jediný bod 12:13.

Ostrava však herní výpadek zvládla, při druhém technickém time outu svítil na tabuli stav 16:13. Ostrava hrála v pohodě, dobře bránila, útočila středem sítě a svůj náskok zvýšila na šest bodů (22:16). Čtvrtý set dotáhli ostravští volejbalisté bez problému do konce, zvítězili 25:18, na řadu přišel tie break.

Úvod tie breaku byl vyrovnaný, do vedení 4:2 se dostala Ostrava zásluhou zkaženého servisu a přihrávky libereckých hráčů. Vynikající obranný zákrok Václavíka v obraně a následný razantní útok Michaloviče umožnil Ostravě jít do vedení 6:3. Když Michalovič přidal ještě svůj dělový servis, musel si Michal Nekola za stavu 3:7 vzít oddechový čas. Michalovič nebyl ani po otočení stran na servisu k zastavení, na přihrávku přišel pomoci Ticháček.

Zatímco Hadrava podání zkazil, Správka opět bodoval. Ostrava vedla 12:5. Když už se v útoku neprosadil ani Tomáš Hýský a vzápětí Hadrava, mohla Ostrava slavit vítězství a postup do finále. Ostrava zvítězila v tie breaku 15:6 a celkově 3:2 na sety.