Ve finském Kuusamu se na trať vydá sedmička českých reprezentantů, závodníků Dukly Liberec Martin Jakš, Eva Vrabcová Nývltová, Aleš Razým, Petra Nováková, Petr Knop, Karolína Grohová a Jakub Gräf.

Čekání je u konce, závodní sezona začíná. Už dnes se rozběhne další ročník Světového poháruv běhu na lyžích, ve kterém ani letos nebudou chybět čeští reprezentanti. Ti absolvovali ve švédském Gällivare závodní premiéru, kde se rozhodlo o konečné nominaci na první dva podniky Světového poháru v Kuusamu a Lillehammeru.

Kuusamo lyžařský areál Ruka bude v rámci úvodní minitour hostit tři disciplíny ve třech dnech klasický sprint, bruslařský distanční závod s intervalovým startem a závěrečný stíhací závod klasickou technikou.

O start na úvodním podniku sezony přišel kvůli zranění v tréninku Lukáš Bauer, kterého trápí bolesti v oblasti žeber, Dušan Kožíšek se pak připravuje na bruslařské sprinty, které jsou na programu Světového poháru až v prosinci v Davosu a Toblachu.

Česká reprezentace má za sebou závodní rozjezd v podobě FIS závodů ve švédském Gällivare, které zároveň sloužily pro nominaci právě na Světový pohár. Dařilo se v nich zejména Karolíně Grohové, která dojela třetí ve sprintu, a Petře Novákové, která vybojovala druhé místo v distančním závodě na 10 km volně a čtvrté ve sprintu.

Kouč mužské reprezentace Lukáš Krejčí obsadil všechna čtyři možná místa, o která ve Švédsku bojovalo osm závodníků bez zdravotních komplikací. „Z mužského týmu pojedou Martin Jakš, Aleš Razým, Jakub Gräf a Petr Knop. Kvůli zranění po pádu v tréninku nám vypadl Lukáš Bauer, se kterým jsme původně počítali," říká Krejčí. Bauer absolvoval vyšetření u docenta Pavla Koláře a počítá zhruba se čtrnáctidenním tréninkovým omezením. „Dostal jsem informaci, že je to svalová záležitost přenesená z místa úderu někam do oblasti mezižeberních svalů. Teď mě čeká fyzikální terapie, zejména budu chodit na magnet, aby se podpořilo vstřebání hematomu, který tam je."

Nálada v českém týmu je před ostrým startem sezony plná očekávání, tratě ve finské Ruce ale reprezentanti dobře znají. „Jsou těžké, s prudkými stoupáními, což mi většinou celkem sedí. Doufám, že tomu tak bude i tentokrát. Kdybych zajel distance do 20. místa, bylo by to fajn. Nejvíc se těším na závěrečnou klasiku, ale je pravda, že tak to bylo vždycky a nakonec z toho byl skoro nejslabší závod," říká Martin Jakš, který loni dokázal v Ruce bodovat i ve sprintu a na klasické patnáctce skončil osmnáctý, což byl nejlepší český výsledek. Ve Finsku tehdy nechyběli ani Razým a Gräf, zato Knop si odbyde v Kuusamu závodní premiéru. „Já jsem tam trénoval už minulý rok, ale bohužel jsem se nakonec nezúčastnil kvůli nemoci. Je to tam nahoru, dolů, což by mi mohlo vyhovovat, protože já mám rád těžké tratě. Ale úroveň samozřejmě bude hodně vysoká," říká nejmladší člen české výpravy.

Start prvního závodu netrpělivě vyhlíží Karolína Grohová. „Mám radost, že jsem si vybojovala účast na svěťáku a strašně moc se těším! Kuusamo mám hrozně ráda, i když tam asi tentokrát nebudou úplně severské podmínky, zatím hlásí docela teplo. Ale bude tam sprint, což je pro mě super, a potom bruslařská pětka, to je taky skvělý. No a desítku nějak zvládnu!" směje se 25letá závodnice, která společně s dalšími, především mladšími reprezentanty, splnila ve Švédsku svůj první letošní cíl nominovat se na Světový pohár. Už dnes na všechny ve Finsku čeká nová výzva…