Věčně druzí" se v sobotu dočkali. Volejbalisté Dukly Liberec po dvanácti letech opět vyhráli extraligu.

V pátém utkání finálové série play off nedali na domácí palubovce obhájcům titulu z Českých Budějovic šanci. Rozdrtili je před fantastickou atmosférou, kterou vytvořilo dva a půl tisíce nadšených diváků v hledišti haly v Jeronýmově ulici, 3:0 na sety, a na zápasy vyhráli celou sérii 4:1.

Dukla byla naposledy mistrem v roce 2003 a za posledních deset let byli Liberečtí po sedmé ve finále, ale až letos to dotáhli znovu ke zlatu. V samostatné české lize k třetímu, ovšem v součtu s obdobím Československa už k sedmnáctému!

„Novináři už se mě aspoň nebudou ptát, kdy konečně ten titul zase získáme," oddechl si rozradostněný ředitel VK Dukla Pavel Šimoníček, který zúročil trpělivou práci s budováním mužstva i s ponecháním důvěry trenéru Nekolovi.

DUKLA LIBEREC JIHOSTROJ Č. BUDĚJOVICE 3:0 (14, 21, 20)Rozhodčí: Hudík, Krtička. Čas: 79 min. Diváci: 2500. Konečný stav série: 4:1.
Sestavy a body:
Liberec: Správka 9, Leikep 14, Patucha 10, T. Kriško 15, Staněk 10, Janouch 2, libero Kopáček. Trenér: Nekola.
Č. Budějovice: Zapletal, Michálek 2, R. Mach 7, M. Kriško 7, Kuliha 12, Sobotka 6, libero Hupka Fila 8, Habr 2, Pleva. Trenér: Svoboda.
Konečné pořadí: 1. Liberec, 2. České Budějovice, 3. Karlovarsko, 4. Zlín, 5. Benátky nad Jizerou, 6. ČZU Praha, 7. Příbram, 8. Odolena Voda, 9. Ostrava, 10. Brno, 11. Ústí nad Labem, 12. Havířov.

Ten mohl oslavit svůj první titul v trenérské roli po šestileté práci v Dukle. „Momentálně jsem strašně šťastný," prohlásil Michal Nekola bezprostředně po zápase. „Všechno si v této sezoně sedlo a i ve finále jsme byli kompaktnější mančaft, který šel za svým jednoznačným cílem. Myslím, že jsme byli v celé finálové sérii lepší a zaslouženě jsme vyhráli."

Nekolův protějšek, trenér Jihostroje Jan Svoboda, ocenil kvalitu Dukly: „Musím uznat, že Liberec byl lepší a my jsme tahali za kratší konec. Snažili jsme se vzdorovat, ale přehráli nás. Zásadní byl útok krajních hráčů, smečařů a diagonálního hráče, kteří naše útočníky přehráli."

Sobotní duel před zraky ministra obrany Martina Stropnického se odvíjel od začátku lépe pro Duklu. V prvním i druhém setu si Liberečtí vytvořili náskok od prvních míčů. Excelovali zejména Tomáš Kriško na smeči a blokaři Libor Leikep a Lubomír Staněk, kterým nejednou podsunul výtečný nahrávač Jakub Janouch možnost zakončit na středu sítě. Hosté udělali první bod při svém servisu až za stavu 11:5 v druhém setu… V třetím Jihočeši trochu „zazlobili", poprvé se dostali do vedení (5:6, 9:10, 12:14), ale Dukla otočila a klíčové byly dva bodové údery Leikepa při servisu kapitána Aleše Správky na 19:16.

Pak už v elektrizující atmosféře celá hala povstala a v euforii sledovala poslední krůčky ke zlatu: smeč Správky na 20:17, fantastický zásah Janoucha v poli a následné zakončení T. Kriška na 22:17, krátké zaváhání při servisu budějovického Fily (22:20 a poslední liberecký time-out sezony), Staňkovu smeč na 23:20, pole Patuchy a dvojblok T. Kriško-Staněk na 24:20, a efektní zakončení eso polské opory Adriana Patuchy na 25:20…

Pak už byl konec, ruce vyletěly nahoru, otvíralo se šampaňské, hrálo se We Are The Champions, předávaly se medaile a pohár a celý tým i s trenérem oběhl hlediště při rozjásané děkovačce.