Díky druhému místu v extralize budou opět reprezentovat Českou republiku v Challenge Cupu a byli nasazeni přímo do druhého kola. V něm bude jejich soupeřem bulharský tým CVC Gabrovo, který v 1. kole vyřadil albánský celek Studenti Tirana jednoznačně dvakrát 3:0.

Pro CVC Gabrovo je to vůbec první start v evropských pohárech. Je to poměrně mladý klub a jeho prezident Nikolaj Grigorov si cení účasti v Evropě: „Je pro nás velkou ctí střetnout se s klubem s tak významnou historií a úspěchy, jakým je Dukla Liberec,“ prohlásil, zejména v narážce na triumf Dukly v Poháru mistrů evropských zemí v roce 1976.

Po sportovní stránce je Gabrovo velkou neznámou. „Nemáme bohužel žádné video z jejich zápasů. Víme jen, že v kádru není žádný cizinec, ale je tam hodně hráčů přes dva metry,“ uvedl trenér Liberce Michal Nekola, který se bude muset obejít bez zraněného Jeslínka. „Přesto věřím sportovní kvalitě našeho kádru.“ Největší oporou Gabrova by měl být Krasimir Stefanov, který v roce 2009 v dresu italského Trentina vyhrál Champions League.

Výprava Dukly s deseti hráči odletí dnes v 11.30 hodin z ruzyňského letiště linkou do Sofie, potom bude následovat pětihodinová cesta autobusem do Gabrova. Tam Liberečtí absolvují ještě trénink, v němž si budou zvykat na prostornou halu Orlovec. „Česká ženská reprezentace tam hrála, takže jsme tu halu viděli v televizi. Mělo by to být v pohodě,“ informoval Nekola.

Zítřejší zápas začíná v 17.00 našeho času a očekává se návštěva okolo 1000 diváků. Utkání lze sledovat na http://www.sportmedia.tv v přímém přenosu.
Návrat je plánován na čtvrtek odpoledne, v sobotu čeká Duklu extraligové utkání v Praze s ČZU a příští středu 24. listopadu od 18.00 domácí odveta s Gabrovem v hale Dukly v Jeronýmově ulici.

Rozhodčími prvního utkání v Gabrovu jsou Nikolaos Panoutsos (Řecko) a Ordanche Abmarkov (Makedonie). Postupující mužstvo se střetne v 3. kole s lepším z duelu Mladost Marina Kastela (Chorvatsko) – Posojilnica Aich/Dob (Rakousko). Gabrovo leží na severu centrální části Bulharska, má 73 tisíc obyvatel a bývalo tamní metropolí textilního průmyslu, tedy podobně jako Liberec.

Proslulou atrakcí je „Dom na chumora i satirata“ (Dům humoru a satiry), v němž se natáčely oblíbené televizní estrády. Gabrovo se tak stalo mezi Bulhary hlavním městem humoru, jakýmsi bulharským Kocourkovem. Gabrované jsou prý veselí lidé s originálními vtipy, kterým ale bohužel kromě nich nikdo příliš nerozumí. Prý třeba zkracují kočkám ocasy, aby mohli rychleji zavřít, aby jim neutíkalo teplo. A pak chudinky kočičky prohazují komínem, když chtějí komín čistit, aby ušetřili za kominíka. Projít tři patra muzea humoru trvá podle serveru evropou.cz hodinu. Venku jsou instalovány rádoby vtipné sochy.