Bez překvapení se zatím odvíjejí čtvrtfinálové série play off extraligy volejbalistů. Všichni favorité vedou po úvodních dvou utkáních na domácích palubovkách 2:0 na zápasy.

Ale zatímco jak České Budějovice s Příbramí, tak Karlovarsko s ČZU Praha i Zlín s Benátkami nějaké ty sety poztrácely, liberecká Dukla si s Aerem Odolena Voda poradila dvakrát 3:0 a potvrzuje roli hlavního favorita na titul.

Zápasy v liberecké hale v Jeronýmově ulici však nebyly totožné. Ve středu „Odolka" kousala, v třetí sadě dokonce vedla třeba 13:6 a všechny sety se dohrávaly až v koncovkách. Zato ve čtvrtek byl průběh naprosto jednoznačný, hosté neuhráli v žádném dějství více než 15 bodů.

„Ten první zápas byl typický pro začátek play off," uvedl liberecký univerzál Jakub Vencovský, který dvěma přímými body z podání elegantně ukončil druhý duel. „My jsme vlastně už tři týdny předtím neměli moc o co hrát, protože jsme měli jasné první místo po základní části, a na výkonu to ve středu bylo trochu znát. Měli jsme fyzickou přípravu a byl to takový první ostrý zápas po delší době. Ve čtvrtek to hlavně z těch mladších kluků spadlo a hráli jsme v druhém zápase přesně to, co jsme si řekli na poradě. Hráli jsme hodně zodpovědně o každý balon a Odolku jsme vlastně k ničemu nepustili."

Libereckou suverenitu přiznal po čtvrtečním utkání také Ryan Burrow, vedle Kotrcha a Hýského jeden ze tří hráčů Aera, kteří v nedávné minulosti oblékali liberecký dres: „Liberec byl dnes hodně dobrý. My jsme nebyli schopni udržet tempo v zápase, děláme hrozně moc chyb," posteskl si americký kapitán Odolena Vody.

Hlasatel v liberecké hale byl po čtvrtečním zápase ve schizofrenní roli: „Jako vždy bych vás všechny rád pozval na další domácí utkání, které by se mělo hrát ve čtvrtek 26. března, ale všichni bychom byli raději, kdyby se vůbec nehrálo…"

Popsal tím vzniklou situaci. Pokud Dukla uspěje zítra a v pondělí v třetím a čtvrtém dějství čtvrtfinálové série na půdě Středočechů, postoupí 4:0 na zápasy (což se jí ostatně povedlo loni ve čtvrtfinále i v semifinále) a měla by tím více času na regeneraci a přípravu na semifinále, které začne 2. dubna.

Každopádně zatím se potvrzuje názor libereckého trenéra Michala Nekoly, že oproti loňsku je kádr vyrovnanější a zátěž lze bez problémů rozložit. Ve čtvrtek byli mezi náhradníky opory Patucha, Správka a většinu zápasu i Zajíček, které skvostně zastoupili Vencovský, Galabov a Staněk. „Nebylo to kvůli výkonům, ani kvůli zmatení soupeře. Bylo to už před prvním utkáním plánované, prostě chceme v této sérii využít všech dvanáct lidí v kádru tak, aby se obehráli pokud možno všichni a byli připraveni na další série," vysvětlil Michal Nekola.