Volejbalisté Dukly jsou v letošní sezoně jedinými zástupci sportovců Liberce v evropských klubových soutěžích kolektivních sportů. O tom, jestli jejich snažení neskončí hned na začátku, se rozhodne dnes. Od 18 hodin začne v hale v Jeronýmově ulici odvetné utkání 2. kola Challenge mezi Duklou Liberec a bulharským týmem CVC Gabrovo.

Dukla podlehla před týdnem v Bulharsku 1:3 a musí dnes jakýmkoli poměrem setů zvítězit, aby dosáhla tzv. „zlatého tie–breaku“. Tedy zkráceného setu do 15 bodů, který by začal v případě liberecké výhry pět minut po skončení odvetného utkání. Při pondělním tréninku postihla liberecký tým nepříjemnost v podobě zranění smečaře Filipa Nesvačila.

„Má naražené zápěstí. O jeho startu se rozhodne až v den zápasu, ale nevypadá to moc nadějně,“ informoval trenér Dukly Michal Nekola. Hosté přiletěli kompletní a taktika na jejich hru je podle Nekoly jasná: „Musíme hrát co nejlepší servis, abychom otupili jejich útočnou sílu. A při jejich podání co nejlépe přijímat kvůli přípravě našeho útoku. V bulharském týmu jsou skoro všichni hráči dvoumetroví a vyšší a mají to v obraně na síti dobře srovnané. Pokud vyhrajeme a dojde ke zlatému tie–breaku, bude to hodně o psychickém rozpoložení a o tom, začít tento rozhodující zkrácený set co nejlépe.“

Vstupné je stejné jako na extraligu. Utkání řídí rozhodčí Brandstätter (Rak.) a Reichardt (Niz.).

Pozor na téměř utajenou změnu pravidel!
Takřka na poslední chvíli se vedení i hráči Dukly dozvěděli o změně pravidel, kterou připravila Evropská volejbalová konfederace (CEV) pro letošní sezonu klubových pohárů. Zatímco dříve platilo pravidlo, že postupující do dalšího kola je určen podle poměru setů ze vzájemných zápasů, letos je to jinak. Pokud vítěz prvního duelu prohraje druhé utkání, hraje se „zlatý tie–break“ bez ohledu na to, jestli zápasy skončí 3:0, 3:1, nebo 3:2.
„Tento návrh byl v létě projednáván, ale členové exekutivy mě ubezpečili, že byl dementován,“ říká ředitel VK Dukla Pavel Šimoníček. „V tomtéž nás utvrzovali i představitelé Českého volejbalového svazu.“
CEV nakonec vše změnila, ale nerozeslala informaci jednotlivým klubům, účastníkům soutěží. Pouze ji zveřejnila v poměrně nenápadné poznámce na svém webu… Dukla se po prohře v Gabrovu 1:3 domnívala, že výhra 3:0 v odvetě znamená postup, zatímco 3:2 naopak vyřazení. Není tomu tak. Při jakékoli výhře Liberce se dnes bude hrát „zlatý tie–break“.