„Je to hra nervů,“ usmívá se čtyřiatřicetiletý blokař Jihostroje Radek Mach. Kapitán a srdcař týmu letos nastupuje do svého desátého finále. Bilanci má skvostnou – sedm zlatých medailí a jen dvě stříbrné.

Také Dukla se opírá o zkušeného a úspěšného kapitána. Smečaři Aleši Správkovi je dokonce čtyřicet. A pyšní se třemi tituly. „Volejbalový um už dávno nerozhoduje. Vše se točí okolo nasazení a morálky,“ zdůrazňuje.

Marek Šotola.
Štokr, nebo Křesťan? Chyba lávky, univerzálům vládne Šotola

Možná právě ta odvrátila ve středu mistrovské oslavy. Pro nezasvěcené: hráči Jihostroje vedli na palubovce Dukly 2:1 na sety a 15:12. Jenže přišla ztráta a míč si vzal smečař domácích Bartosz Pietruczuk. „Jeho čtyři servisy nás vrátily zpátky do hry. Budějky byly psychicky nahoře, najednou prohrávaly a úplně vypadly z tempa,“ popisuje Správka.

Nebývalý zájem
Už 9513 diváků navštívilo čtyři volejbalové finále mezi Českými Budějovicemi a Libercem. To dává průměr 2378 lidí na zápas. Trochu ho pokazil druhý duel, na nějž na sever Čech zavítalo „jen“ 1112 fandů. Naopak třetí střetnutí (na půdě Jihostroje) sledovalo 3120 příznivců.

Opora Jihostroje nedokáže zkrat stále pochopit. „Byli jsme blízko a poznali, že poslední krok je nejtěžší. Asi už jsme se viděli jako vítězové. Kdo ví?“ přemítá Mach.

Věrnější fanoušci, pestřejší hra

Dlouho ale jihočeskému kapitánovi zasmušilý tón nevydrží. „Svět se nezhroutí. Všichni naši fanoušci jsou vlastně rádi, že se mohou jít podívat na rozhodující zápas sezony do své haly.“

Na příznivce bude Mach hodně spoléhat. „Troufnu si tvrdit, že jsou lepší než Liberečtí. Ti přijdou jen, pokud hraje Dukla o titul. Naši jsou věrnější, nikdy nás nezatracují. Jde o volejbalové fajnšmekry,“ chválí.

Trenér Jan Václavík.
Výsledek volejbalového finále? Dotaz pro křišťálovou kouli, směje se Václavík

Další komplimenty míří na jih Čech od odborníků a dokonce i protivníků. Projev nahrávače Miguela Angela De Ama mnohým učaroval. „I jako soupeře mě těší, že máme v extralize takového nahrávače,“ oceňuje Správka. „Hraje pestře, nečitelně, zkušeně.“

Liberecký styl překvapí málokoho. Padesát procent míčů míří na Jana Štokra, hvězdného univerzála, jenž ví, jak chutná triumf v Lize mistrů. „Byla by škoda ho nevyužít. Ve finále jsou ale podstatní všichni. Ani Honza bez dobrého zásahu v poli a kvalitní nahrávky balon nesloží,“ zaznívá zpod Ještědu.

Jihočeši si to uvědomují, ale Mach varuje: „Kdykoli se začneme soustředit právě na Štokra, uvolní se prostor pro jeho spoluhráče. A ti útočí bez obrany. Hrajeme takové volejbalové šachy.“

Hledání pohody a proslovy kapitánů

Finálová série klade vysoké nároky na psychiku obou táborů. Kdo udrží nervy, bude slavit. „Sešli jsme se v sauně. I trenér v ní byl. Promluvili jsme si o všem. I já jsem měl poměrně dlouhou řeč. Snažili jsme se vzájemně uklidnit a vyčistit hlavy,“ prozrazuje Mach.

Volejbalistky Olomouce jsou mistrem české extraligy
Olomoucké volejbalistky střídají na trůnu Prostějov. Slaví titul po 23 letech

Severočeši použili v tuzemsku osvědčenější metodu. „My jsme pokecali na pivu. Samozřejmě na jednom. Víc si jich dáme až v neděli,“ plánuje Správka. „Řeč jsem tentokrát neměl. Já už teď mluvím a radím všem celé zápasy. Téma finále jsme si zakázali. Bavili jsme se o všem jiném, jen ne o volejbale,“ dodává s úsměvem.

Výsledky série
Jihostroj – Dukla 3:0 (19, 21, 22), Dukla – Jihostroj 3:2 (-17, 21, 23, -24, 13), Jihostroj – Dukla 3:0 (17, 18, 20), Dukla – Jihostroj 3:2 (20, -21,-20, 19, 11)

Rozhodující duel: Jihostroj – Dukla (5. května 18.00, záznam 20.40 ČT sport)

Spartan Super v Orte 2019 - elitní ženy: 1. místo Adéla Voráčková, 2. místo Enikö Csernak a 3. místo Martina Fabiánová.
Čeští reprezentanti OCR uspěli v Itálii. Připsali si čtyři umístění na bedně