Krásná krkonošská příroda spolu s výbornou bufetovou stravou a kvalitním ubytováním přilákala na republikový šampionát rekordní počet 80 juniorů. O titul mistryně České republiky se ucházelo 28 juniorek.

V MČR juniorek kralovaly mladší hráčky a prvních pět juniorek z celkového pořadí náleželo do mladší kategorie D18. Medailistky tak získaly trofeje za obě kategorie, za D18 i D20.

Se sedmi body se mistryní republiky obou kategorií stala Zuzana Gřesová z šachového klubu Interchess. Na druhé pozici se umístila Karin Němcová z OAZA Praha a bronz získala Anna Marie Koubová z Unichess.

V turnaji juniorů se soutěžilo o šest postupových míst na uzavřené Mistrovství České republiky kategorií H18 a H20.

Se ziskem sedmi bodů triumfoval Martin Simet ze Sokola Klatovy, jehož na stupních vítězů doplnili Martin Buločkin z ŠK Polabin a Jakub Stinka z QCC České Budějovice.

VELKÝ ÚSPĚCH FIŇKA

Velkým překvapením turnaje byla celková pátá příčka teprve devítiletého Václava Fiňka z Desko Liberec. Ten v kategorii H18 vyšachoval bronzovou medaili.
Na základě pověření Šachového svazu České republiky byl pořadatelem mistrovství šachový oddíl TJ Neratovice.

Přípravu a organizaci turnaje zajišťovalo organizační duo Roman Burda a Michal Mach. Oba turnaje řídil rozhodčí klasifikace FA Michal Babička z Děčína. Na regulérnost soutěže a na chování mládeže nejen za šachovnicí dohlížel delegát Šachového svazu a zároveň zkušený rozhodčí Jan Sikora z Třince. Rozbory partií s hráči prováděl zkušený trenér Stanislav Jasný z Frýdku-Místku.

V doprovodném turnaji OPEN Esprit hrálo stejně jako loni osm účastníků. Zvítězil teprve dvanáctiletý Jakub Rachovský z Interchessu. Z pestré nabídky doprovodného programu byl největší zájem o bleskový turnaj, který vyhrál Jan Rubeš ze Slavie Kroměříž.

Zájem o návštěvu aquaparku, o turnaj ve stolním tenise a karetní hře Bang byl už jen symbolický.

VÝSTUP NA SNĚŽKU

Několik jedinců využilo hezkého počasí k horským túrám na hřeben Krkonoš a došlo dokonce i ke zdolání Sněžky. Václav Finěk nebyl sám, kdo reprezentoval Liberec na republikovém šampionátu.

Jiří Viták skončil celkově šestnáctý, Petr Brož bral 48. místo, Matěj Blažek 70. pozici a Tomáš Blažek 72. příčku.

Výkony a výsledky Václava Fiňka jsou obdivuhodné, protože už v devíti letech dokáže porážet o několik let starší soupeře. Pokud bude pokračovat v nastoleném trendu, může dosáhnout velkých úspěchů, které překročí hranice České republiky.

V Liberci, zdá se, roste šachový talent.