Hlediště sice samozřejmě nebylo tak zaplněné, jako při extraligových zápasech libereckých Bílých Tygrů, ale pestrá směsice fanoušků s trubkami, řehtačkami a vlajkami obou zemí vytvořila parádní atmosféru. Mezi diváky převažovali, stejně jako na všech soutěžích EYOWF, žáci ze škol Libereckého kraje, ovšem nechyběli ani zástupci dalších generací fanouškovské obce.

„Byli jsme se tu podívat už na slavnostní zahájení, byli jsme nadšení, a tak jsme vyrazili i dnes na hokej,“ svěřila se Anna Poláková z páru penzistů, který se usadil kousek nad trestnou lavicí. „Ještě se chystáme na volné jízdy v krasobruslení a potom v pátek na hokejové finále a na zakončení.“

Její manžel Antonín dodal: „Jsme sportovní nadšenci, třeba při mistrovství světa před dvěma lety jsme vymetli docela dost závodů. Teď bychom se taky rádi podívali třeba na Ještěd na skoky nebo na štafety do Vesce, ale kvůli mému zdravotnímu stavu navštívíme letos jen halové sporty,“ ukázal na francouzské hole, s jejichž pomocí se po úrazu pohybuje.

Slovenské mladíky povzbuzovali především jejich kolegové ze sportovní výpravy našich východních sousedů. S vlajkou s dvojitým křížem ale dorazila třeba i parta zedníků, kteří pracují u liberecké stavební firmy. „Prišli sme povzbudiť našich chalanov. Len ma mrzí, že sme si nezaspievali Nad Tatrou sa blýská. Hymny pred zápasom nehrají,“ zalitoval Marián Sklenár, „gastarbeiter“ z Topolčan.

Na olympijském festivalu se skutečně hymny před utkáním nehrají, národní píseň zazní jen pro vítězné mužstvo. A tím Slováci navzdory sympatickému výkonu nebudou. Po prohrách 3:5 s Finskem a 2:4 s Českou republikou se střetnou ve čtvrtek jen o páté místo s Lotyšskem ve 15.00 hodin. Zato Češi míří k medailím. Trenér Jiří Veber před turnajem odvážně plánoval zlato, i když největšími favority jsou Rusové.

V utkání se Slovenskem se český výběr hokejistů do 17 let v první třetině hledal. „Co se divíme, vždyť se sešli den před turnajem,“ poznamenal jeden z členů technické čety Tipsport areny. Češi působili zpočátku nesehraným dojmem a Slováci jim v první části hry zatápěli. „Fíha!“ vyjekl Marián Sklenár po parádní akci útočníka Koleny, po níž zazvonila tyčka české branky. Její strážce Marek Langhamer své spoluhráče v dalších minutách podržel a v druhé třetině už se český tým vzchopil.

Skóre otevřel liberecký útočník Matěj Psota, který po zranění Mikysky zůstal jediným zástupcem Bílých Tygrů v sestavě trenéra Vebra. Psota se v dalším průběhu trefil ještě jednou, celkově Češi porazili Slováky 4:2 a už začali myslet na středeční západ s Finy, v němž se rozhodovalo o postupu do finále.
V tomto utkání však bohužel čeští mladíci neuspěli a podlehli 1:4. Ve čtvrtek budou hrát o třetí místo se Švýcarskem od 19.00 hodin v liberecké Tipsport areně. Ve finále se střetnou v pátek Rusko a Finsko od 12.00 hodin.