Patria Direct Jizerská 50 na kole? Samozřejmě, je to možné. A přitom nemusí být řeč o červnovém cyklistickém závodě. Na trať běžeckého závodu, který se koná o víkendu v Bedřichově v Jizerských horách, vyrazí extrémní cyklista Jan Kopka a změří své síly s vyznavači bílého sportu. Věří, že není bez šance na úspěch.

K Janu Kopkovi zařazení do kategorie extrémních sportovců sedí – na kole už zdolal deštné pralesy v tropické Kostarice, kde teplota dosahovala zničujících 50 stupňů Celsia, i zasněžené pláně Aljašky, na kterých se musel vyrovnávat s mrazem 40 stupňů pod nulou. Z tohoto pohledu se mohou zdát zasněžené Jizerské hory jednoduchou zkouškou, jenže bude mít proti sobě soupeře, kteří budou díky běžkám ve výhodě. Běžcům bude čelit na speciálním sněžném kole.

„Sněžné kolo má výrazně širší pneumatiky, které jsou podhuštěné. Díky tomu se do sněhu nezařezávají, ale zůstávají na povrchu ledové krusty,“ vysvětluje Jan Kopka, který nastoupí do dnešní Bedřichovské 30 a pravděpodobně i do sobotního štafetového závodu Jizerská firemní Penzijních fondů ČSOB. „Na sněhu je jízda těžší a fyzicky náročnější. Musím být opatrnější, ale dá se to rozjet i na 50 km/h. Nebojím se, že by mi byla zima. Na Aljašce bylo minus čtyřicet a dalo se to přežít. Tvrdou zimu mám mnohem raději než úmorné vedro.“

Obavy, že by Jan Kopka běžcům poškodil trať, jsou plané. Sněžné kolo se totiž do sněhu neboří a navíc extrémní cyklista odstartuje až po běžcích. To ale vůbec neznamená, že by měl také za nimi do cíle dojet. „Nikdo mi moc velké šance nedává, ale myslím, že na dobrý čas mám. Sám jsem zvědavý, jak to dopadne,“ přiznává Kopka.

Na Jizerskou 50 je přihlášena řada známých lidí – např. vedoucí Dukly Liberec Pavel Benc č. 283), pražský primátor Pavel Bém (1342), liberecká zastupitelka Zuzana Kocumová (49) a pochopitelně loňský vítěz Anders Aukland (1). Dále slavný norský lyžař Thomas Alsgaard (95), pětinásobný olympijský vítěz a šestinásobný mistr světa.

Na samotný závod je již on-line registrace uzavřena. Zájemci se ale stále ještě mohou přihlásit do 10. ledna v hotelu Babylon v Liberci, a to vždy od 8 do 19 v sálu Expo, platba je možná pouze v hotovosti.

Dnes od 13 hodin startuje Bedřichovská 30, což je třicet kilometrů volnou technikou. V sobotu je na programu od 10 hodin Mini Jizerská 50, což je závod pro děti a od 14 hodin se jede Jizerská firemní, což je závod štafet 4x 3 km volně. V neděli staruje od 9 hodin Jizerská 50 v osmi startovních vlnách a od 10.15 Jizerská 25.

(so, ci)