Florbal v Liberci už funguje 25 let. Z ničeho zde vyrostl fungující klub, ve kterém se daří jak mládežnickým kategoriím, tak i dospělým. Zároveň klub dosahuje úspěchů a o ně se mimo jiné zasloužil i František Příhoda. Prezident libereckých florbalistů stojí v čele už několik let. Za čtvrt století ušel florbal v Liberci neuvěřitelnou cestu, a ačkoliv to byla náročná pouť, začalo to přinášet kýžené úspěchy.. K tomu všemu jim ale chybí pořádná aréna, která by se stala jejich domácím svatostánkem. „Jsme ti motivátoři, již za novou halu bojují. Potřebujeme ji jako sůl,“ říká Příhoda.

Jak celkově hodnotíte sezonu libereckých florbalistů?
S nenaplněným cílem. Chtěli jsme se dostat do play-off a ze začátku to tak vypadalo, ale pak jsme to nezvládli. Není to neúspěšná sezona, ale je to nenaplnění cílů.

Postup jste měli ve vlastních rukou, ale proti Boleslavi to bylo nesmírně těžké, že?
Byl to těžký zápas. Po očku jsme ale sledovali zápas Bohemians, které nás mohlo zachránit, když by ztratilo body ve Vinohradech. To se bohužel nestalo.

V předchozích dvou sezonách jste hráli o udržení, letos se vám ale dařilo. Čím to?
V týmu proběhlo dost zásadních a důležitých změn. Zdeněk Skružný se u týmu usadil a jako trenér začal fungovat na plný úvazek, to byla priorita. Výrazně jsme změnili i předsezonní přípravu a podařilo se nám stabilizovat kádr.

Takže s trenérem Skružným budete pokračovat ve spolupráci i nadále?
Přesně tak. Počítáme s dlouhodobější spoluprací. Vždycky jsme to tak chtěli a chceme být trpěliví. Nechceme dělat nějaké razantní změny, protože věříme v úspěch.

Plánují se nějaké výraznější změny v kádru, nebo budete chtít tým udržet pohromadě?
Základem je tým udržet pohromadě. Myslím si, že se nám to snad podaří. Budeme chtít sice nějaké hráče, kteří by kádr mohli trochu doplnit, ale nechceme do týmu nijak výrazněji zasahovat.

Florbalistky Liberce naopak prožívají těžký rok. Jak hodnotíte jejich sezonu?
Věřím v jejich záchranu v baráži. My jsme věděli, že jejich sezona bude složitá. Ženský florbal je u nás bohužel hodně degradován. Je to dáno tím, že holky často během sezony odjíždějí studovat například do Prahy a při tom přechodu je složité studovat v Praze a hrát v Liberci. Navíc je pro ně mnohem jednodušší hrát tam než tady.

Jedním z palčivých problémů, který trápí nejen váš sportovní klub v Liberci je hala. Věříte, že se do budoucna postaví aréna, která by vám sloužila jako domácí svatostánek?
Je to problém. My jsme sami motivátoři k tomu, aby se to změnilo. Chceme nějakou novou halu, protože tady v Liberci chybí. Všichni si uvědomují, že ta situace není ideální, nicméně bohužel město nemá nafukovací rozpočet a musíme být trpěliví. Doufám, že se časem dočkáme, protože arénu potřebují i jiné sportovní kluby.

Jakým směrem chcete, aby se florbal v Liberci vyvíjel?
My jsme si připravili takovou dlouhodobější vizi. Ty základní priority jsme si definovali už dřív. Co se týká mládeže, tak tam se to postupně daří a myslím si, že jsme úspěšní, máme velkou základnu hráčů ve všech kategoriích.Zároveň chceme, aby klub fungoval jako rodina a vládla v něm dobrá atmosféra. To se nám zatím daří. Naším cílem je, aby jak muži, tak i ženy hráli pravidelně o play-off.