Liberec – Třináctiletý liberecký karatista Matěj Říha dosáhl opět na metu nejvyšší a stal se mistrem republiky v karate v kategorii KATA. Mistrovství ČR v karate mládeže Českého svazu karate WKF se konalo v Havířově, kam bylo umístěno po mnoha letech konání střídavě mezi Ústím nad Labem či jižní Moravou. Titul mistra ČR však nikdy nepřichází sám od sebe, což si malý Liberečan dobře uvědomuje.

Jeho příprava je důsledná i přesto, že po celý rok v Čechách nenarazil na konkurenta, který by ho porazil. Ani před českým vrcholem sezony nenechal nic na náhodě, i když své tréninkové zvyklosti moc měnit nemusel.

„Moje příprava probíhá průběžně téměř každý den. Jak vím od svých kamarádů, cvičí 2–3x týdně na trénincích ve svých oddílech, ale já chci být nejlepší, a tři tréninky týdně by mi k tomu nestačily," říká Matěj. „Sportovní karate není pro něho hraní karet, je to poctivý, velmi náročný sport. Dosahovat stále výsledků, jako má Matěj, znamená v jeho podání denně pro to něco udělat. Začíná ráno před školou svou 20minutovkou, 3x týdně v oddíle a alespoň 1x týdně si odběhá a odposiluje svou potřebnou dávku. O víkendech bývají turnaje nebo probíhá individuální příprava s trenérem Jindrou Pilmannem. Je sice malým dítětem, ale velkým profesionálem," doplňuje jeho otec Zdeněk.

Má vůbec Matěj nějaký volný čas, třeba na hraní na počítači? Baví ho taková náplň – neustálý kolotoč? „Pokud myslíte karate, tak samozřejmě ano, baví a moc. Pokud myslíte počítače, tak ty také, ale je pravda, že moc času mi na ně nezbývá. Když mám volno, tak si ale raději zahraju fotbal nebo jdu s bráchou běhat nebo na kolo, když je venku na to počasí. Teď v zimě chodíme spolu do posilovny v libereckém bazénu, kde můžu běhat aspoň na pásu a u toho mi bratr naloží další cviky, které smím a potřebuji dělat. Posilka je tam skvělá a ještě se pak můžeme jít vyplavat a to mám také moc rád. Liberecký bazén všem moc doporučuji," odpovídá Matěj.
Malý Říha vyhrál titul mistra republiky celkově již počtvrté, z toho potřetí v řadě za sebou. Svými výsledky postupně přepisuje údaje v historických tabulkách českého sportovního karate. I díky tomu je jedním z nominovaných na Sportovce Liberecka.