V Klingenthalu, před 14 000 diváky to byl jeden z nejlepších závodů sezony i z českého pohledu. „Vždy by to mohlo být lepší… nevyhráli jsme. Ale samozřejmě jsem spokojený. Kdybychom měli ve druhém kole štěstí na vítr, mohlo to být opravdu někde jinde,“ potvrdil Jiroutek.

Koudelka šel jako druhý a klesl na 6. místo, vedoucí Uhrmannn dokonce na třinácté. „Výsledkově úplně nevyšel třetí podnik v polském Zakopanem, ale jinak se v novém roce po Turné daří stále držet vysoký standard. V Polsku to prostě nešlo, foukalo zezadu, byla chumelenice, měli jsme minimální šance. A navíc ta špička, kromě pěti nejlepších, je strašně vyrovnaná. Roman Koudelka do ní patří, ale stačí velmi málo negativního vlivu a může skončit dvacátý,“ potvrdil trenér.

Nyní nejvíc reprezentační trenér obměňujete tým. Pomáhá to? „Ve středu se do něj znovu vrátili Hlava s Hájkem a úplně jsem cítil to jejich nadšení, jak se těší, že tu zase mohou být. Pořád nám zůstala ve světovém poháru šestičlenná kvóta a to je dobře, jen potřebujeme vždycky dva nechat doma. Teď se vrací Vaculík s Ciklem, ale jsem rád, že se ukázali. Ondra Vaculík po dvou letech získal bod, to mu určitě pomůže v sebevědomí, že se může vrátit mezi nejlepší. Martin Cikl se po zranění nemůže dostat do optima, chybí mu kloubní i svalové protažení a to se pak projevuje v letové fázi,“ poznamenal Jiroutek.

Německá Team-tournee nabízí slušnou odměnu 100 000 eur pro vítězný tým. Zatím jsou Češi sedmí. Dosáhnou ještě na nějaké prémie? „Pokazili jsme týmový závod ve Willingenu, z osmi skoků bylo pět špatných. Pak dva individuální závody bodují vždy dva nejlepší a Koudelka s Jandou udělali dobré výsledky. Na víkendových letech v Oberstdorfu (HS-213) rozhodne nedělní týmová soutěž. Věřím, že půjdeme nahoru,“ řekl trenér.

Na lety ve Vikersundu příští týden poletí pět lidí. „Uvidíme, jak se rozhodneme s Kubou Jandou. Teď si sedl, daří se mu, záleží, jak mu půjdou lety,“ potvrdil.

Reprezentace se týden vrací domů k tréninku do Liberce a pak už čeká mistrovství světa. Tam zamíří jen pětice vyvolených. Pro trenéry to bude těžké rozhodnout o posledním místě. „V tuhle chvíli je to podle dosavadních výsledků sezony skoro jisté. Koudelka, Janda, Matura, Hlava, Sedlák. I když ti další tři Hájek, Vaculík a Cikl pořád zůstávají v nejužším výběru,“ doplnil David Jiroutek.

(tono)