„V současné době jsem zaměstnancem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR v Praze, ale je velice pravděpodobné, že se brzy přesunu do Liberce. Do voleb jsem šel ostatně s vědomím, že dopadne-li výsledek příznivě, budu pracovat v Radě Libereckého kraje.“

Lze předpokládat, že vzhledem k vašim zkušenostem byste měl mít na starost právě oblast sportu. Co v ní považujete v libereckém regionu považujete za hlavní problém?

Pokud jde o prezentaci kraje v rámci České republiky a zahraničí prostřednictvím velkých sportovních akcí, je Liberecko nejen hodně frekventované, ale také pořadatelsky úspěšné. Vedle toho zde však působí tělovýchovné jednoty a kluby, které žehrají na nedostatek finančních prostředků na provoz a údržbu areálů. Tam vidím velké rezervy a chci je řešit především ve spolupráci s vedením měst a obcí. A pak máme v regionu i speciální sportovní areály, které nenajdete jinde v ČR a které si zaslouží podporu krajského úřadu. Bude třeba vytipovat, které z nich a v jakém rozsahu vyžadují investice do zkvalitnění zázemí.

V Libereckém kraji se uskuteční v blízké budoucnosti tři významné akce - lyžařské MS 2009, Hry IV. Zimní olympiády dětí a mládeže 2010 a 10. Zimní evropský olympijský festival mládeže (EYOWF) 2011. Domníváte se, že budou pro region přínosem?

Rozhodně ano. Mistrovství světa například zvýší nejen povědomí o Liberci, ale významně podpoří i cestovní ruch a zájem mládeže o lyžování. Pokud jde o projekt EYOWF 2011, já osobně jej považuji za velice zdařilý a přínosný, neboť se týká mládeže, a to není nikdy ztracená investice. Závodit se bude v osmi sportovních odvětvích a kromě Liberce budou mladé reprezentanty hostit také další střediska regionu. A právě tato akce do nich přinese určité prostředky na jejich modernizaci.

Jste předsedou úseku severské kombinace SLČR a za tři měsíce čeká české sdruženáře vrchol v podobě MS 2009. V jakém stavu se nachází současná reprezentace?

Nadcházející sezona bude také pro ni svým způsobem zlomová, neboť severská kombinace doznala přes léto několika významných změn. K těm nejdůležitějším patří fakt, že ve skoku čeká závodníky nově už pouze jedno kolo a v běhu musejí zdolat „jen“ 10 kilometrů. Závody se zkrátí a zatraktivní. Momentálně jsou všichni čeští reprezentanti na přípravě ve finském středisku Rovaniemi a pod vedením trenéra Luďka Šablatury a asistenta Vladimíra Šmída absolvují především běžeckou přípravu na sněhu. I vzhledem k tomu, že nejvýznamnější závody sezony se uskuteční v rámci domácího světového šampionátu, snažili jsme se pro reprezentaci vytvořit maximální podmínky. A myslím, že kluci toho náležitě využívají – vytvořila se výborná parta, na které je znát výkonnostní vzestup.

Co vy osobně očekáváte od mistrovství světa klasiků v Liberci?

Aby se při něm našim reprezentantům dařilo a aby nepoškodilo svaz lyžařů finančně. Do každého ze čtyř závodů můžeme nasadit čtveřici závodníků. Spokojen budu s tím, když se dokáže někdo z ní prosadit do první desítky a v družstvech skončíme do pátého místa. Nejvíc věřím Tomáši Slavíkovi, který dozrál fyzicky i mentálně, ale ani Mirek Dvořák nebo další nejsou bez šancí.

Mimochodem – je náhoda, že všichni seniorští reprezentanti jsou členy Dukly Liberec a že také juniorský výběr tvoří pouze zástupci Libereckého kraje?

Je to dáno nejen výsledkem kvalitní práce trenérů v Dukle i v dalších klubech na všech úrovních, ale také blízkostí Jizerských hor a Krkonoš, které nabízejí nejlepší přírodní podmínky i zázemí k přípravě. Ale abych byl upřímný, třeba mezi juniory Dukly jsou mladíci, kteří pocházejí z Nového Města na Moravě a za Lomnici závodí junior z Bublavy. V Dukle však v posledních letech nejlépe výkonnostně dozrávají.

Budete mít příležitost důkladně si osahat areály na Ještědu a ve Vesci ještě před startem šampionátu?

Vyzkoušeli jsme si je už při Světových pohárech počátkem letošního roku a v září jsme zde absolvovali i letní mistrovství republiky. V polovině prosince jsou zde navíc na programu dva závody Světového poháru. A pokud nám to pořadatelé umožní, rádi bychom se v Liberci připravovali i v období před začátkem mistrovství světa.

Považujete za výhodu, že při šampionátu 2009 budou čeští sdruženáři závodit v domácím prostředí a před „svými“ fanoušky?

Jsem přesvědčen, že výhoda to určitě je. Budeme se pohybovat v důvěrně známém prostředí, které nejen dobře známe, ale také mu rozumíme. Na druhou stranu závodník, který chce uspět, se musí vyrovnat s jakýmikoliv podmínkami. Severská kombinace je náročný sport a těžko předem odhadnout, jaký bude průběh závodů.

Všem divákům mohu slíbit, že se maximálně vynasnažíme, abychom při šampionátu neudělali ostudu. Reprezentanti, kteří dostanou důvěru, nechají na můstku i v běžecké stopě všechno, co v nich je.