Zatímco Pavel Churavý, osvědčená jednička z uplynulých sezon, dohání tréninkové manko po zranění ruky a zkouší nové postavení při nájezdu na můstku, jeho pozici v desítce nejlepších převzal v posledních závodech Miroslav Dvořák. Vrcholná forma všech reprezentantů by měla gradovat na mistrovství světa v Oslo na přelomu února a března 2011.

Vstup do tohoto ročníku Světového poháru koncem listopadu v Kuusamu však měli čeští „kombiňáci“ v porovnání s úspěchy minulých let poněkud rozpačitý. Problémy však už signalizovala vlastně celá podzimní příprava, v níž si na reprezentanty zasedly nejrůznější zdravotní potíže. Churavý upadl v Rakousku na ledovci a roztrženou ruku v předloktí spravilo až dvacet stehů - trénovat tak musel pouze s jednou holí.

Dvojici Dvořák - Slavík zase postihla silná viróza, kterou vyléčila až antibiotika. Kutal pro změnu vypadl na dva měsíce kvůli onemocnění mononukleózou.

„Když se v úvodním závodě nepodařil Churavému s Dvořákem skok, tak jsme je do běžecké části raději nepostavili, protože při minus dvaadvaceti stupních by to byl jen hazard se zdravím. K tomu se přidaly i určité problémy s kombinézami, které vykazují až příliš vysokou propustnost vzduchu, a Pavel Churavý dostal lyžařský materiál až těsně před startem Světového poháru, takže neměl prakticky čas si ho vyzkoušet,“ vypočítává trenér Luděk Šablatura, s čím vším se museli reprezentanti na severu Evropy vypořádat.

O týden později v Lillehammeru však už česká ekipa plně navázala na kvalitní výkony z předcházejících sezon. V závodě 4. prosince skončil Dvořák 9., Churavý 16. a Slavík 17., o den později vybojoval Dvořák 8. a Slavík 19. příčku. „Přiznám se, že jsem si oddechl, když se forma vrátila. S kluky jsme si předtím sedli a některé věci týkající se životosprávy nebo morálních a volních vlastností si vyříkali. Sami zjistili, kde a v čem mají rezervy,“ dodal Šablatura.

Churavého zlobí podpatky

Po vynikajících výsledcích v uplynulých sezonách zůstávají zatím za očekáváním dosavadní umístění Churavého. Pátý muž z olympijského Vancouveru má však pro pozvolnější start vysvětlení.

Na můstku mám momentálně problémy s nájezdem. V minulé sezoně totiž všechny skokany pobláznil Simon Ammann tím, že začal u bot používat vyšší podpatky, aby se mu lyže lépe naklápěly. Zkoušíme je nyní také my, ale já si na ně dosud nezvykl. V nejbližší době však určitě něco vymyslím - buď v nich nájezd zvládnu, nebo podpatky oříznu, případně se vrátím k botám, které jsem používal předtím. Vrcholem bude mistrovství světa příští rok, takže mám stále dost času.“