Domácí borci ale prohráli a čtvrté místo na Evropě je po dlouhých letech nejhorším umístěním. Ve finále pak v krásném zápase zvítězili favorité celého turnaje Holanďané.

Rusko – Česká republika 7:2

Čeští baseballisté měli po vyřazení v semifinále chuť vyhrát alespoň bronzové medaile. Stálo proti nim Rusko, které o dva dny dříve porazili ještě v základní skupině výsledkem 18:7. Tento duel byl ale úplně jiný.

„Jednoznačně vidím důvod dnešní prohry v tom, že jsme se nedokázali zkoncentrovat a Rusové bronzovou medaili chtěli rozhodně víc než my. Na těch klukách je vidět, ať chceme nebo ne, že jim je patnáct roků a nejsou zvyklí hrát těžké zápasy a pak je prohra (v semifinále) srazila dolů," říká jeden z trenérů českého týmu Vladimír Chlup o důvodech výsledkového propadu na ME.

Hned v první směně vyšel český tým bodově naprázdno a v dohrávce úvodního dějství si Rusové připsali první dva body. Na začátku druhé směny pak snížil Kalábek po squeeze play Menšíka. Rusko si však své dvoubodové vedení vzalo zpět v dohrávce.

Češi také na začátku třetí směny jednou bodovali. Menšík L. se dostal na metu po odpalu do středního pole a následně vyslal Filip Claus svou další dělovou ránu, ale na homerun to nestačilo. Přesto svým dvoumetovým odpalem stáhl Menšíka na domácí metu. Další bod ale český tým nepřidal.

Za to soupeř Čechů se do toho pořádně opřel v dohrávce třetí směny. Na střídajícího nadhazovače Červinku si Rusové zapálili a čtyřmi doběhy stanovili další ráz utkání.

Vzhledem k tomu, že v dalších směnách ani jeden tým žádný bod nepřidal, skončilo tak utkání vítězstvím Ruska 7:2, čímž získalo bronzové medaile. Čeští hráči sice bojovali, ale jen to na zisk medaile nestačilo. Chybělo také trochu potřebného štěstí. Nicméně ani jeden z těchto faktorů nic nezmění na tom, že letošní čtvrté místo na ME kadetů je nejhorším výsledek této věkové kategorie za posledních několik let.

Češi na turnaji nastoupili v tomto složení: Červinka M., Chlup M., Smola F., Bílek T., Menšík L., Novák O., Roubíček L., Satoria O., Kalábek M., Obst J., Komprda M., Nebenfuhr J., Trávník K., Hrazdílek A., Claus F., Furko O., Šedý M., Menšík V., Čapka F., Lovecký A. Manažer: Jiří Kotek, trenéři: Vladimír Chlup, Jaroslav Krejčíř, Daniel Krejčiřík.

Německo – Holandsko 5:10

Vrcholem kadetského mistrovství bylo samozřejmě jeho finálové utkání, kde se střetlo Holandsko a přemožitel českého týmu z Německa.
Holandsko bylo mezi přítomnými lidmi z prostředí baseballu od začátku favoritem, ale Německo ukázalo, že dokáže hrát velmi kvalitní baseball.

V první směně utkání udělalo Holandsko jeden bod, ale v dohrávce úvodního dějství se dostalo Německo do trháku, když skórovalo celkem čtyřikrát. Holanďané byli otřeseni a v začátku další směny si připsali na konto dva rychlé auty pálkařů. Jenže pak se podařilo Holanďanům přiblížit na rozdíl dvou bodů.

Třetí směna vyšla bodově naprázdno pro oba celky, ale začátek čtvrté vyšel Holanďanům skvěle. Po jejich tvrdých odpalech a agresivním běhu na metách bylo vyrovnáno 4:4. Německo v dohrávce čtyřky reagovalo na nástup Holandska jedním doběhem, ale mohlo jich být daleko víc. Minimálně jeden doběh navíc mohla přinést squeeze play, ale pálkař Helget nezahrál dobře signál.

Pátá směna byla stejně rychlá jako druhá, také tentokrát se skóre na obou stranách neměnilo. Za to v šesté směně ano, ale jen na straně Holandska. Šesté dějství se stalo rozhodujícím momentem finálového utkání. Německému týmu totiž střídal nejlepší nadhazovač Julius Reitemeier, což byl čerstvý vánek na holandské větrné mlýny. Němečtí nadhazovači totiž nedokázali udržet na uzdě holandské pálkaře a rozdíl ve skóre narostl o čtyři body. V dohrávce šesté směny Německo bylo opět bez bodu.

Holanďané ještě v poslední směně upravili skóre na průběžných 10:5 po dalších dvou bodech. Německo v dohrávce poslední směny již nic na stavu nezměnilo a po třech hodinách a sedmi minutách si Holanďané připsali vítězství na mistrovství Evropy.

Krátce po skončení finálového zápasu, kdy holandský tým opravdu hodně oslavoval, následoval slavnostní ceremoniál, kde byli oceněni tři nejlepší týmy turnaje. Všechna individuální oceněnění putovala také mezi mladé holandské hráče.

Na sobotním programu nebyly jen tyto dva zápasy, ale hrálo se také o konečné umístění na turnaji. Šlo však také o to, který tým opustí elitní osmičku.
V Jablonci porazila Ukrajina Slovensko 2:1 a na libereckém hřišti zvítězilo Švédsko nad Rakouskem 13:3 po páté směně. V konečném součtu to znamená, že v miniutabulce čtyř slabších týmů se neudrželo Rakousko. Vzheldem k tomu, že Švédsko se zde udrželo, je pravděpodobné, že kadetská Evropa bude příští rok právě tam.

Konečné pořadí ME 2012
1. Holandsko
2. Německo
3. Ruská federace
4. Česká republika
5. Ukrajina
6. Slovensko
7. Švédsko
8. Rakousko