Celkem 411 malých a dospělých závodníků startovalo na Kristýně v Hrádku na 16. ročníku mezinárodního MTB marathónu Bike Babí léto. Letos se nesl v duchu motta Born to bike. „Účelem bylo doslova vystihnout ducha účastníků a vyjádřit tak jedinečnou atmosféru závodu, konajícího se nepřetržitě od roku 2002,“ uvedla ředitelka závodu Petra Cinkánová. Trasy měly délku 30, 50, 80 km, plus dětské závody.

Pořadatelé museli změnit trasu z důvodu asfaltování silnice u Dolní Suché, budování nových cest na Panenské Hůrce a v Janovickém lese. „Původní délky tak musely být těsně před závodem zásadně zkráceny. Další komplikace nastala po noční vichřici před závodem, která zdemolovala kompletně připravené zázemí závodu,“ potvrdila. Hlavní závod na 30, 50 a 80 km měl celkem 332 účastníky. Padesátku vyhrál Ondřej Zelený, mistr Evropy v cyklokrosu, který odjel v závěru o 10 sekund čtveřici, která sprintovala o stupně vítězů. Druhé místo nakonec o setinu sekundy urval Šorf před Hořákem, což potvrdila cílová fotografie.

Handicapovaná Petra Hurtová.Zdroj: Chmela

Osmdesátikilometrová trasa se odehrávala suverénně pod taktovkou Vláška (Kellys Bike Ranch team). Josef Černý si spurtem dojel pro druhé místo vteřinu před Němcem Heinzem. Třicetikilometrovou trasu opanoval s minutovým náskokem Filip Hanousek (Superior Cyklofit cycling team).  Mezi ženami ovládla 50km trasu Nikola Bajgerová (KC Kooperativa), na 80 km zcela deklasovala konkurenci Milena Cesnaková Milena z týmu Cyklo Team Weber, a to o neuvěřitelných 44 minut, čímž se zařadila do první desítky pořadí mezi muže.

Boj o vítězství v závodu dvojic se odehrával mezi týmem lidéHory/Bemaniax (Polman, Kohl) a Jičínská 50 (Kordík, Kubín). Prvně jmenovaní se po technických problémech museli v cíli spokojit s druhým místem, přestože jejich ambice forma mířily na vítězství.  Mezi handicapovanými Stanislav Strnádek porazil na třicítce 42 soupeřů a Petra Hurtová absolvovala závod dokonce na handbiku (ruční horské kolo). „Letošní zablácený ročník opravdu přinesl naprosté maximum přírody nejen na trase, což mělo za následek odstoupení řady účastníků, nýbrž i v zázemí závodu, které jsme byli nuceni budovat nadvakrát. Přes tyto ztížené podmínky se podařilo závod opět posunout výše, což nám dodává energii do dalšího ročníku,“ uzavírá Cinkánová.