Cesta to byla složitá. Až k večeru měli dorazit čeští lyžaři s přestupy v Oslo a Helsinkách do laponského Kitilä (nedaleko v Levi tam startují za týden slalomáři). Pak je čekala ještě hodina a půl v autě.

Už v sobotu se vydali na předlouhou pouť trenéři a servismani s materiálem v doprovodných vozidlech. „Jednu tašku jsme jim dali do auta, druhou si bereme do letadla,“ potvrdil Martin Jakš.

Na závěrečný kemp do finského Muonia odletěla pětice elitních mužů (Bauer, Jakš, Magál, Kožíšek, Horyna). Zbylí pokračují v přípravě na rakouském ledovci Dachsteinu. Ženy čekají na výhodnější sněhové podmínky ve sněhovém tunelu v německém Oberhofu.

Původní plány vyrazit společně do cestovně výhodnější norské destinace mezi Oslem a Bergenem, nově objeveného resortu Geilo, „upravila“ sněhová předpověď. Čerstvá bílá pokrývka není nikde…

Ve Muoniu mají aspoň hromady té loňské, smíchané s umělým sněhem. „Teď je tam tříkilometrové kolečko, ale do týdne ho určitě zvětší. Kolečkové lyže jsme už nechali doma,“ nebojí se zkušený Jiří Magál.

Ve Finsku je čeká bydlení v chatkách hned u tratí, tedy absolutní klid a koncentrace. „Potrénovali jsme dobře, ale v prvním závodě se cítíš dobře a zajedeš třeba padesátý. Ukáže se až později,“ dodává Magál.

„Pocity mám dobrý a doufám, že se tam ještě vylepší,“ těší se Bauer v rozhovoru pro web czech-ski.com. Minulý týden podstoupil drsný osmihodinový zákrok v zubařském křesle. Jeho následky už necítí. „Před třemi lety mi v Muoniu trhali osmičku, tak jsem si to snad už vybral,“ směje se. „Chci prohánět špičku jako posledních pár roků. Proto trénuju, proto lyžuju. A nerozlišuju sezony na ty s velkými akcemi a ty plonkové,“ odkázal na letošní zimu, kdy čeká „jen“ Tour de Ski.

Bauer na reprezentačních soustředěních trénuje pod vedením trenéra Petráska, ale vozí s sebou i plány od svého nynějšího osobního poradce, německého kouče Janka Neubera. „Potřebuju se cítit ideálně. Pokud by něco nesedělo, přehodil bych na ně i v detailech. Výsledky v závodech určí úspěšnost a já musím mít pocit, že jsem udělal všechno nejlíp, jak jsem mohl.“

Bauer s Jakšem se ještě sami rozloučili s manželkami. „No jo, co se dá dělat, už jsme to vydrželi i přes měsíc před olympiádou,“ říká čerstvý ženáč a nadcházející otec Martin Jakš. „Zvyknout se ale nedá. Přijedete za měsíc a děti jsou zase větší a oráchlejší,“ dodal Bauer směrem k dcerce Anetě. (ton)