Již 83. ročník Hančova memoriálu a současně Mistrovství České republiky dospělých proběhlo na Horních Mísečkách. Za krásného počasí a na tuto dobu výborných sněhových podmínek absolvovali muži tradiční závod na 50 km volnou technikou s hromadným startem. Okruh 7.1 km běželi celkem sedmkrát.

Pole ovládli závodníci liberecké Dukly a reprezentanti. O titul se očekával souboj mezi bronzovým medailistou z olympijských her ve Vancouveru Jiřím Magálem a specialistou na dálkové běhy Petrem Novákem. Toto však platilo pouze krátce. Již ve druhém sedmikilometrovém okruhu se utrhla dvojice Magál - Razým. „Laufaře“ Petra Nováka nezastihl závod v optimální formě a začal výrazně ztrácet. Vedoucí dvojice vydržela spolu pouze jeden okruh.

Na konci třetího kola již vedl Magál s náskokem 13 sekund. V druhé polovině závodu tento náskok navýšil na konečných 42 vteřin a v čase 1:57:46.0 hod. si doběhl pro mistrovský titul. Aleš Razým, mistr světa ve sprintu do 23 let a rozhodně ne specialista na „padesátky“, skončil nikým neohrožován na druhém místě. Na specialistu sprintera jistě výborný výkon. Třetí Novák ztratil více než 6 minut. Na startu chyběli někteří reprezentanti, kteří již buď odpočívají po náročné sezóně, nebo absolvují turné ve Skandinávii.

V juniorské kategorii ovládl startovní pole juniorský reprezentant a člen Dukly Liberec Jakub Gräf. Na 30km trati absolvovali běžci čtyři okruhy po 7.5 km. Nástupem ve třetím okruhu setřásl Gräf všechny soupeře a s výrazným náskokem 1:12 minut si doběhl pro vítězství. Stříbrný medailista z loňské evropské olympiády mládeže – EYOF, tak získal svůj první juniorský mistrovský titul.

Mimochodem v příští zimní sezóně bude EYOF (European Youth Winter Olympic Festival) hostit Liberecký kraj. Toto soupeření nejlepších evropských sportovců do 18 let se poprvé uskuteční v České republice.