Kam jedeš, mladej? „Do Liberce, na mistrovství světa…,“ odpověděl mu. „Jinak byla cesta v pohodě,“ zasmál se skokanský veterán. Pokud by takhle dramaticky začala a pak šťastně skončila cesta českých reprezentantů na světovém šampionátu, nezlobili by se…

Největší sportovní událost historie na českém území startuje právě dnes v Liberci. „Těším se tak, že jsem nemohl v noci spát,“ vtipkoval běžec Lukáš Bauer, nejžhavější česká naděje. „Dal jsem těžký trénink a mám z toho dobrý pocit,“ dodal spokojeně. K tomu převzal cenu Hvězda roku za vítězství v žebříčku sportovních redaktorů Deníku. Tedy další bonus.

Další, finanční odměna ho čeká v případě zisku medaile. „Snad 500, 300 a 200, nebo 150, já nevím,“ říkal zaskočený šéf svazu Lukáš Sobotka. Až později upřesnil. Půl milionu korun za zlato, 400 000 za stříbro a 300 000 za bronz, k tomu částka pro realizační tým. Tedy stejně jako na minulém šampionátu v Sapporu 2007. Tam získala pro české barvy zlato a stříbro Kateřina Neumannová, zde šéfka šampionátu. Bronz dobyli Dušan Kožíšek a Milan Šperl v týmovém sprintu, oba jsou tu.

„Potřebujeme taky štěstí, i když koridor na skokanském můstku je pro všechny stejný,“ přeje si Michal Georgiev, šéf české severské kombinace. Dlouho opomíjené odvětví zažívá v posledních týdnech vzestup, chlapci se zlepšili hlavně při skocích.

„Potrénovali jsme v klidu v Lillehammeru s norskými skokany. Máme stabilní výkonnost a proto vládne v týmu dobrá atmosféra,“ chystá se trenér Luděk Šablatura. „Jsem hrdý, že tu můžu být v roli trenéra Čechů,“ dodal pak Richard Schallert, rakouský kouč domácích skokanů. „Cílem je medaile, i když nejsme favority.“ Slavnostní napětí pulzuje v žilách libereckých rodáků. Běžkyně Kamila Rajdlová má domov sice jen deset minut od tratí, ale stěhuje se do ubytovny Dukly. Tam bydlí celý tým. „O malou Míšu se musí postarat zbytek rodiny,“ loučila se s roční dcerkou.

Program šampionátu zahájí v 10 hodin premiéra kvalifikace běžkyň na lyžích na 5 km klasicky – síto pro závodnice s nízkým počtem FIS bodů. Muži jedou 10 km v 11.30. A večer na zahajovacím ceremoniálu v Tipsport Areně zahrají legendární Deep Purple.