Družstvo libereckých basketbalistek, kterému v play-off těsně unikl postup do I. ligy, bude v druhé nejvyšší soutěži přece jen startovat. Po odmítnutí prvoligové soutěže Skřivánkem Ústí nad Labem, využila Lokomotiva Liberec nabídky svazu, a liberecký fanoušek se může těšit na I. ligu. Jak se Liberec dostal do vyšší soutěže, popisuje Pavel Richtr, trenér a prezident klubu basketbalu žen Lokomotivy.

Jak se vám podařilo zajistit si účast v I. lize žen?

Po celou sezónu jsme měli signály, že výkonnostně budou na postup do I. ligy aspirovat čtyři celky, ze skupiny A Skřivánek Ústí, BK Strakonice B, BC Benešov a ze skupiny B náš celek, a že celky Ústí nad Labem a Strakonic nebudou o postup mít až takový zájem, což se nakonec vyplnilo. Vítěz druhé finálové série Skřivánek Ústí nad Labem účast v I. lize odmítl a basketbalový svaz nám uvolněné místo nabídl. S účastí v I. lize jsme nakonec souhlasili, i když bychom si samozřejmě postup raději vybojovali sami.

Jak s odstupem času hodnotíte sezonu 2012/2013, jak z pozice trenéra týmu žen, tak z pozice prezidenta klubu?

Když to vezmu z pozice prezidenta klubu, tak vzhledem k tomu, že jsme si přímý postup do I. ligy nevybojovali, což byl náš jednoznačný cíl, tak by se dalo říci, že se jednalo o neúspěšnou sezónu. Když se na to podívám z pozice trenéra družstva, tak mohu říci, že z celé sezóny bylo neúspěšných pouze posledních pět dní, ve kterých jsme prohráli tři závěrečná utkání play-off a kdy se pokazilo prakticky vše, co mohlo. Myslím si, že paradoxně nám nejvíce uškodilo vysoké vítězství ve druhém finálovém utkání, po kterém v družstvu panovala velká euforie a kdy si prakticky každý myslel, že o výsledku série je rozhodnuto. Nešťastná porážka v prvním utkání v Benešově pak celou sérii otočila. Nebýt těchto pěti dnů, tak panuje s výsledky i výkony v průběhu sezóny spokojenost.

Z čeho jste měl osobně největší radost?

Především mám z toho radost, že jsme v soutěži ukázali, že bychom si zasloužili působit o patro výše. Komentáře trenérů některých našich soupeřů byly pro nás velice lichotivé. Jejich pochvaly směřovaly jak ke složení celku, tak k nasazení hráček i hernímu stylu. Radost mám i z toho, že jsme se v uplynulé sezóně opět posunuli kvalitativně vpřed, a to je velice důležité.

Můžete říci obecně, v jaké sestavě a kondici se momentálně nacházejí týmy ženského basketbalu v TJ Lokomotiva Liberec?

Toto je velmi těžká a nepříjemná otázka, na kterou se mi neodpovídá lehce. Bohužel z nejrůznějších příčin jsme trochu výkonnostně upadli u mládeže. V příští sezóně to bude po mnoha letech první rok, kdy nebudeme mít celek v lize juniorek ani kadetek. Přitom právě většina hráček, která nyní působí v družstvu žen, těmito ligovými či extraligovými celky prošla. Na konci uplynulé sezóny jsme se s trenéry dohodli, jakou cestou bychom chtěli oslovit nejmladší adeptky basketbalu. Doufáme, že se nám podaří co nejrychleji rozšířit počet hráček v mládežnických celcích, a že se s širší členskou základnou dostaneme alespoň na tu úroveň, na které jsme byli.

Právě začala příprava týmu žen a ostatních týmů na novou sezónu. Jak probíhá?

Tak jako každoročně se hráčky zúčastní týdenního kondičního soustředění v Rokytnici nad Jizerou, na které velmi spoléhám. Hráčky zde získají kondici, ze které pak v průběhu dlouhé doby čerpají. V úvodu každé sezóny jsme měli vždy nad každým družstvem velkou fyzickou převahu. To by měla být i v I. lize devíza, která by měla vyvážit horší technické předpoklady a menší zkušenosti hráček.

Po soustředění se budeme připravovat v Liberci, kde nás čeká přátelské utkání s družebním celkem z polské Jelení Góry, který rovněž postoupil do I. ligy, a každoroční Velká cena Liberce žen, které by se mělo zúčastnit šest celků z I. a II. ligy žen. V úvahu připadá i utkání s celkem ŽBL DSK Karlín.

Co očekáváte od nadcházející sezóny 2013/2014?

První liga žen je velice specifická soutěž. V ní startuje mnoho zkušených hráček, které dlouho působily v nejvyšší soutěži a dále do družstev hostuje, případně pendluje mnoho mladých hráček, které v nejvyšší soutěži stále působí. Účast v této soutěži bude pro mnoho našich hráček první větší zkušeností s basketbalem na vyšší úrovni. Jsme čistě amatérské družstvo s velmi omezenými finančními možnostmi, proto nepředpokládám ani žádné velké změny v kádru. I při současném složení kádru bych ale chtěl, abychom všem celkům utkání maximálně znepříjemnili, abychom je co nejvíce potrápili, a pokud to bude možné, abychom si do poslední chvíle zachovali možnost účasti v I. lize i pro nadcházející sezónu.