TJ Jičín – Slavia TU Liberec 84:71 (17:14, 37:36, 59:49)

Oslabeni o zraněného Pomikálka, Porteše a nemocného Jiříčka začala základní sestava Liberce, ve složení Zelený, Buchar, Hruška, Zázvorka a Šimmr, s přílišným respektem a na začátku 4. minuty prohrávala 11:5, když nebyla schopna pokrýt domácího Horčičku. S přibývajícími minutami se však výkon celého týmu zlepšil. Především střídající Dlask vnesl na hřiště výrazné zrychlení hry a začal se prosazovat i střelecky.

Do II. čtvrtiny nastoupila výrazně pozměněná sestava, která do 5. minuty vyrovnala skóre na 24:24. Domácí od této chvíle stříleli téměř samé trestné hody, když z 12 pokusů byli pouze šestkrát úspěšní. To už od 8. minuty byla na palubovce opět kompletní základní sestava, která držela kontakt s domácími a předváděla velmi kvalitní basketbal.

„Poločasové skóre 37:36 pro domácí jasně dokazovalo, že jsme se soupeřem schopni i na jeho palubovce hrát vyrovnané utkání a případně i zvítězit. Bohužel, i přes mé upozornění na silné stránky soupeře, se ukázalo, že III. čtvrtina není naší silnou stránkou a ta také rozhodla o vývoji celého utkání,“ řekl trenér Slavie Jiří Klíma. Pod oběma koši se velmi důrazně prosazoval domácí Stěhulka a střelecky disponovaný Horčičko, kteří byli strůjci obratu v utkání.

Čtvrtinu Liberec prohrál 22:13. Do 4. čtvrtiny nastoupili Liberečtí s odhodláním výsledek zvrátit, ale i přes výrazně zlepšený výkon jsme nakonec celé utkání prohráli rozdílem 13 bodů. Hráči svévolně zvolená zónová obrana na začátku 4. čtvrtiny vedla k tomu, že domácí Švandrlík trefil 3 střely z perimetru za sebou a o utkání bylo rozhodnuto. „Jedinými hráči, kteří snesou přísnější měřítko, byli Zázvorka a Dlask. Velkým zklamáním byl výkon Zeleného, který v Jičíně v minulé sezóně hostoval a chtěl dokázat, že i v Liberci je velmi platným hráčem. Opak byl bohužel pravdou. Zklamáním byl i výkon Hanyka a především střelecký výpadek Buchara,“ zhodnotil Klíma svůj tým.

Body: O. Horčičko 28, Sněhulka 17, Švandrlík 17 - Zázvorka 19, Dlask 13, Šimmr 8, Zelený 8, Smeták 7, Buchar 5, Hruška 5, Zmeškal 3, Hanyk 3, Neumann 0, Priputen 0. Fauly: 16:22, TH: 26/18:14/9, trojky: 6:8.

Slavia TU Liberec – Jičín 86:62 (25:13, 42:27, 62:39)

Do odvety k nemocným přibyl ještě Neumann, a tak trenér Klíma povolal „do zbraně“ svého asistenta Dana Davida. Toto rozhodnutí se nakonec ukázalo jako zásadní pro vývoj celého utkání. Velmi nezvyklá základní sestava ve složení David, Zmeškal, Hanyk, Zázvorka a Smeták předváděla rozvážný, ale velmi kvalitní basketbal. První koš vstřelila sice až na začátku 4. minuty, když prohrávala 0:2, ale pak udělala šňůru 18 bodů za sebou, když prvních 7 bodů vstřelil Hanyk.

Soupeři se vůbec nedařilo nebo byl dokonale ubráněn. Na hřiště se postupně dostávali i hráči z lavičky, kteří pokračovali ve velmi dobrém výkonu. Do II. čtvrtiny nastoupili hráči Zelený, Buchar, Vonička, Hruška a Šimmr za stavu 25:13, a i přes zlepšený výkon soupeře dokázali tuto čtvrtinu vyhrát v poměru 17:14, když na ukazateli svítilo skóre 42:27. Na začátek druhého poločasu se na palubovku vrátila základní sestava ze začátku utkání a ta opět předvedla, že umí hrát velmi dobrý basketbal.

I střídající hráči z lavičky plnily pokyny trenéra a skóre opět narůstalo ve prospěch domácího týmu až na 62:39 na konci 3. čtvrtiny. Především obdržených 39 bodů svědčilo o kvalitní obraně a dobrém obranném i útočném doskoku. Ve 4.čtvrtině se hosté snažili skóre zkorigovat, ale domácí odpovídali stejnou zbraní. Tak se poslední čtvrtina nesla v úspěšné střelbě na obou stranách, která převládala nad obranami. Především 10 bodů Smetáka stojí za povšimnutí.

„Je třeba objektivně přiznat, že hosté přijeli bez 205 cm dlouhého Stěhulky, který nám vždy znepříjemňoval život pod oběma koši. Tentokrát tam vládli domácí Šimmr, Smeták a Zázvorka. Střelecky se uplatnil i David, který trefil tři ze čtyř trojkových pokusů. Bohužel to nelze říci o našich obávaných střelcích Bucharovi a Zeleném, kteří ze 12 pokusů trefili pouze jednu trojku. Přesto celý tým podal velmi kvalitní výkon především v obraně. Velkou zásluhu na vítězném utkání má hrající asistent Dan David, který hru nejen precizně dirigoval, ale i úspěšně bránil a střílel,“ uvedl k poslednímu letošnímu zápasu trenér Klíma.

Body: Šimmr 18, Zázvorka 14, Smeták 12, Zelený 11, David 9, Hruška 7, Hanyk 7, Vonička 4, Dlask 2, Priputen 2, Buchar 0, Zmeškal 0 - O. Horčičko 17, Švandrlík 11, Šindelář 10. Fauly: 23 :16 + TCH, TH: 16/14:24/17, trojky: 6:3.

Příští utkání odehraje 17. a 18. ledna v Praze na USK a v Bohnicích.