Podařilo se (84:76), i když to vůbec nebylo jednoduché, zejména kvůli zdravotnímu stavu mužstva.

Liberečtí byli v tabulce desátí, po včerejší výhře nad Sadskou ale postoupili na 9. místo před USK Praha. Jejich čtvrteční soupeř zůstává osmý, rozestupy se však snížily a šance na kýžený postup mezi nejlepších osm stále zůstává reálná. Kdyby se včera prohrálo, už by tak reálná nebyla.

„Musím mužstvu poděkovat. Kdyby někdo viděl, jak to u nás před utkáním vypadalo, jaký jsme měli lazaret, pochopil by, jak těžké bylo tento zápas absolvovat,“ popisoval situaci liberecký trenér Jan Slowiak.

„Tejpy, prášky, obstřiky – to byla naše hlavní výbava pro toto utkání.“

Liberečtí po úvodní čtvrtině prohrávali o sedm bodů, v dalších částech hry postupně dotahovali.

Na začátku čtvrté čtvrtiny přišla famózní série šestnácti bodů za sebou a o tím se rozhodlo o výsledku, i když až do konce to bylo ještě drama. Kondoři sice vedli až o 15 bodů, ovšem v závěru z nervozity neproměňovali šestky a Sadská stáhla na šestibodový rozdíl.

Jenže soupeř naštěstí v posledních vteřinách zápasu také nebyl v proměňování trestných hodů stoprocentní. Dohromady bylo za posledních 100 vteřin zahozeno osm šestek!

Konec byl tedy pro Kondory šťastný, ale zaslouženě. Ocenil to i trenér hostů Karel Forejt:

„Domácí nám předvedli, jak se mají hrát důležité zápasy. Na rozdíl od našich do toho dali srdce, hráli snad na 150 procent. Klobouk dolů před jejich výkonem, věděli jsme, jaké mají zdravotní problémy. Divím se, že to nakonec bylo jen o osm bodů. Prohrát na doskoky 24:50, k tomu není co dodat.“

Nejlepším hráčem zápasu byl vyhlášen, jak se shodli oba trenéři, liberecký Robert Landa, který nedohrál pro zranění.

„Dostal jsem pecku do kolena ze strany. Hrozně to bolelo, nemohl jsem pokračovat. Ale věřím že v sobotu na USK budu v pořádku.“

Landa také vysvětloval, proč se Kondoři zpočátku nemohli prosadit. „Sadská už má prakticky jistý postup do play off, tak mohla hrát uvolněněji. My jsme vyhrát prostě museli, oni nebyli pod takovým tlakem.“

Když jsme na tiskové konferenci tlumočili tento názor trenéru Sadské Forejtovi, málem vyskočil ze židle. „Cože? Jistého nemáme vůbec nic. A jestli budeme přistupovat k zápasům tak jako dnes, tak si pište, že na play off můžeme zapomenout.“

Libereckému mužstvu prospěl návrat amerického rozehrávače Wootena po zranění. „I když s námi absolvoval jen dva tréninky, byla jeho přítomnost na hřišti znát, mohli jsme se o něj opřít,“ konstatoval Landa.

Wooten byl nakonec nejlepším libereckým střelcem s 20 body.

Na Kondory teď čeká další klíčové utkání. V sobotu se představí v Praze v duelu s USK, tedy svým sousedem v tabulce a jedním z hlavních konkurentů v boji o postup do elitní osmičky.

Zdravotní indispozice bohužel nedovolí trenéru Slowiakovi postavit kompletní mužstvo. „O těžkém zranění Šustka asi víte, ten je do konce sezony mimo hru. Otazník je nad startem Bohunického a Janjuševiče. Ladislav Tóth dnes nastoupil, ale odehrál jen necelých šest minut, není zdravotně v pořádku. A navíc se sebezapřením hraje Černošek…“

Do konce základní části soutěže zbývá deset kol. Pořadí v dolní polovině tabulky: 7. Brno 49 bodů, 8. Sadská 48, 9. Liberec 45, 10. USK Praha 45, 11. Kolín 42, 12. Ústí nad Labem 37. Play off ještě nemá jisté ani šestá Ostrava s 50 body.

Kondory čekají po sobotním utkání v Praze s USK ještě duely v Kolíně (19. 3.), v Ostravě (22. 3.), v Děčíně (26. 3.), v Novém Jičíně (1. 4.), doma s Nymburkem (5. 4.), doma s Prostějovem (9. 4.), doma s Brnem (12. 4.), v Ústí nad Labem (16. 4.) a na závěr doma s Pardubicemi (19. 4.).