S jistotou srovnatelnou s tím, že se tuhá zima již na dlouhé týdny nevrátí, se dá napsat, že loňská a předloňská vítězka Šárka Záhrobská předá vládu. A korunu. Letos si cestu slalomovým lesem k medailovému světlu jako v uplynulých letech neproklestila. Kdo ji tedy nahradí? Výčet triumfů je poněkud skromnější než v posledních rekordních sezonách, přesto zůstává ohromující. A v Liberci věří, že to bude někdo z Dukly.

Stane se tedy jejím následovníkem běžec Lukáš Bauer z Dukly Liberec, třetí muž krutého martyria Tour de ski a čtvrtý muž celkového pořadí světového poháru? Anebo jeden z nejvšestrannějších sjezdařů světa Ondřej Bank, opět z Dukly, první Čech, který dokázal bodovat ve všech pěti alpských disciplínách? Či jablonecký Stanislav Řezáč, solitér v dálkové běžecké stopě, letos jediný skutečný český vítěz závodu (i seriálu) na světovém poli?

Pak se ještě nabízí bujná kometa rvavého snowboardkrosu Eva Samková, juniorská mistryně světa z liberecké Dukly, která už vystoupala i na stupně vítězů světového poháru? A nezapomeňte na fenoména travního lyžování Jana Němce, který pokračuje ve sklizni světových titulů. Ve svých odvětvích drželi českou vlajku nejpevněji skokan Roman Koudelka, sdruženář Tomáš Slavík, skikrosař Tomáš Kraus nebo koulařka Nikola Sudová.

Je tu skvělý běžecký sprinter Dušan Kožíšek, zkušení skokani Jakub Janda a Jan Matura. Nástup ve stopách slavných zaznamenali i běžec Martin Jakš, slalomářka Kateřina Pauláthová, skikrosařka Nikol Kučerová, snowboardistka Šárka Pančochová, obojživelnice ze dvou anebo jednoho prkna Ester Ledecká, a taky boulařka Tereza Vaculíková.

Většina z nich se objeví na slavnostním večeru Krále bílé stopy na Žofíně v pátek 13. května večer, dirigovaném „Na stojáka“ dvojicí Miloš Knor – Iva Pazderková.

Ale všichni se už teď ucházejí o vaši přízeň. Nejlepší v jednotlivých odvětvích, Juniora a Trenéra roku a pak absolutního vítěze - Krále bílé stopy – volí odborná porota sestavená ze svazových funkcionářů, resortních expertů, legendárních lyžařů a lyžařských novinářů. A nemůže být tedy znehodnocena nekontrolovatelným náletem esemesek.

(tono)