„Rozhodli jsme se tak na valné hromadě a spolu s námi dalších osm škol capoeiry. Z nich jsou tři ze Slovenska a jedna z Maďarska,“ uvedl Tomáš Zummer z Vem camará capoeira Liberec. „Osamostatnili jsme se a vystoupili ze světové organizace Abadá. Chceme capoeiru nejen u nás zkvalitnit a zprofesionalizovat závodníky, aby byla jejich práce ohodnocena.

Ale také pořádat sportovní klání napříč asociacemi capoeiry. Umožnit účastnit se závodů jiných asociací. To pod Abadá moc nešlo, i když funguje jedenadvacet let,“ potvrdil Zummer. Sídlo Vem camará je ve Vídni, protože professor capoeiry Pacoca je sice Brazilec, ale dlouhodobě žije právě ve Vídni.

Vem camará chce pokračovat v různých soutěžích, když tou poslední významnou bylo 4. otevřené mistrovství republiky v Mladé Boleslavi. Zde se utkalo na 70 závodníků z Německa, Česka, Slovenska, Maďarska a Rakouska. „Účast byla skromnější, tak tří pětinová, ale kvalita byla za všechny čtyři ročníky naprosto nejlepší. Byli zde čtyři brazilští professoři, jeden z Německa, tři graduados z Čech a jeden ze Slovenska. Našemu libereckému klubu se dařilo a nejlepšího umístění dosáhla Hanka Hašková, která vyhrála čtyři z pěti trofejí,“ potvrdil Zummer.

Celkem se šampionátu zúčastnilo osm libereckých capoeristů ve třech kategoriích podle výkonnostních pásků. K kategorii C (do šedo-žlutého pásku) Pavla Šolínová nepostoupila, ale Markéta Svobodová postoupila do čtvrtfinále mezi dvanáct nejlepších. V kategorii B (do žluto-oranžového pásku - což jsou středně pokročilí) Jaroslav Mikulík postoupil do čtvrtfinále (mezi dvanáct), Jakub Mach a Tomáš Suchánek se dostali do semifinále mezi osm. V kategorii A (do oranžovo-modrého pásku - pokročilí) David Zummer nepostoupil, Petr Švéda postoupil do čtvrtfinále mezi dvanáct.

Hana Hašková soutěžila spolu s muži. Vyhrála kategorii a stala se celkovým vítězem soutěže a soutěže žen. Byla také nejlepší mezi ženami v benguele. „Zatím se bojovalo minutu saobento, což je rychlá hra a sedmdesát vteřin benguela, což je pomalá hra. Do budoucna chceme prosadit hru dohromady na dvě minuty,“ prozradil Zummer.

Vem camará capoeira má jasno o svém kalendáři akcí na příští rok

Na únor připravuje batizado v Liberci za účasti českých a slovenských capoeiristů. V dubnu se v Jablonci uskuteční IV. ročník Jogos dětských kategorií, což je otevřené mistrovství republiky. V červnu proběhne páskování pokročilých jak dětí, tak dospělých ve Vídni.Na podzim se ve Vídni uskuteční otevřené mistrovství Evropy. „Chceme, aby capoeira nebyla kvalitní jen v Brazílii, ale i pro ostatní, kteří ji cvičí,“ dodal liberecký „Robocop“ Zummer.