Hochfilzen/Jablonec n. N. – Čeští biatlonisté, vesměs členové SKP Jablonec, zopakovali v úvodní štafetě Světového poháru 2010/2011 výsledek z letošních olympijských her z Vancouveru a v rakouském Hochfilzenu doběhli sedmí.

Mezi 26 národními štafetami zvítězili suverénně Norové před Rakušany a kvartetem Francie.

Stíhací závod žen vyhrála Švédka Helena Ekholmová. Zdenka Vejnarová doběhla 52., Veronika Vítková kvůli nachlazení ke startu nenastoupila.
Zejména závody štafet mužů na 4x7,5 km doprovázelo velmi husté sněžení, které závodníkům komplikovalo střelbu. To poznal na první úseku i Jaroslav Soukup, jenž musel absolvovat po stojce trestné kolo.

„Začátek nebyl úplně ideální,“ uznal trenér Ondřej Rybář. „Ale na trati panovaly skutečně náročné podmínky a krizi si snad až na domácí Rakušany prožil na střelnici každý tým.“

Soukup předával Zdenku Vítkovi na čtrnáctém místě. Nejzkušenější člen českého kvarteta se při střelbě musel vypořádat s technickými potížemi.
„Měl zasněžený dioptr. Musel ho sundat, vyčistit a teprve potom mohl střílet,“ vysvětloval trenér.

Vítek se však nenechal vyvést z míry a střelbu zvládl, přestože ztratil téměř minutu proti běžnému času jedné střelecké položky.
Ondřej Moravec přebíral štafetu na 13. pozici, po stojce byl už jedenáctý a na předávce dokonce osmý. „Ondra podal výkon, jaký náš tým potřeboval. Vrátil nás zpět do závodu,“ chválil jej trenér Rybář.

Finišman Michal Šlesingr pak na závěrečném úseku ještě předstihl Slovince Dokla a cílem projel jako sedmý. Českým biatlonistům pak scházelo jen 20 vteřin na třetí Francouze.


„To jsou dvě dobíjení nebo jedno trestné kolo. Sedmé místo je pěkné, ale stačilo málo a byli jsme v tom divokém závodě mnohem, mnohem výš,“ upozornil Ondřej Rybář, který současně ocenil velmi dobrou běžeckou formu svých svěřenců.
„Jsem přesvědčen, že letní dřina se začíná pomalu ukazovat. Kluci budou ještě lepší.“