„Společnost Aliaz se rozhodla věnovat prostředky jiným směrem a smlouvu s námi neprodloužila,“ řekl manažer týmu Zdeněk Chyba. Místo označení Aliaz tedy Crazy Girls čekají na nový přívlastek…

Co pro klub ztráta sponzora znamená?

Přišli jsme tím o významnou částku, což nás momentálně silně ohrožuje. Samozřejmě máme i jiné sponzory, ale již teď nejsme schopní pokrýt část nákladů, z nichž převážná většina tvoří pouze nájem haly a doprava.

Mohlo by to dojít až tak daleko, že by Liberec přišel o extraligu žen?

To si nemyslím, protože máme velmi dobré juniorky, které vedou juniorskou ligu a hrají to zatím bez nějaké vážné podpory juniorek z „A“ týmu. Ale třeba musíme vypustit strašně důležité akce. Například pohár ve Švýcarsku, což je hrozně důležitá konfrontace s mezinárodním florbalem, kterou jinak nemáme. Když ji budeme mít, holky půjdou výš, což bude dobré pro celý český florbal.

Proč myslíte, že se ve florbale špatně shánějí sponzoři? Florbal přeci aktivně hraje spousta lidí…

Liberec je hodně sportovní město a většinu finančních prostředků tady spolkne fotbal a hokej. Navíc se zde hraje basketbal, volejbal a prvoligový fotbal je i v sousedním Jablonci.

A sponzory neláká fakt, že Liberec v sedmi letech vyhrál extraligu šestkrát a v současné době buduje „tým snů“, který se už letos překvapivě probojoval do finále?

Je to problematické. V podstatě nemám koho oslovit. Ale tým snů je výstižný pojem. Momentálně zde máme základ juniorské reprezentace České republiky. Je to otázka dvou let, než budou naše juniorky válcovat vše, co jim přijde do cesty.

Kvůli nedostatku finančních prostředků jste nemohli před finále ČFbU ve Svitavách přespat a jeli jste v půl sedmé ráno. Myslíte, že kdybyste na hotel prostředky měli, že byste uhráli lepší výsledek?

Myslím si, že ne. Současný poměr sil mezi námi a Děkankou je nakloněný ve prospěch Děkanky. Na druhou stranu ale říkám, že v Liberci máme takový tým, který má v budoucnu obrovské možnosti. Potenciál je opravdu veliký. Doufám, že za dva roky by se mohl vrátit stav, který zde panoval za naší šestileté nadvlády.

Pokud budete finančně zabezpečení…

Přesně. Pokud se tak nestane, je to strašná smůla. Oproti loňsku a minulým rokům se nám například zvýšily tréninkové jednotky. Předtím jsme trénovali nejvýše třikrát týdně, dnes čtyřikrát. Takový je trend. Museli jsme si také zajistit lékaře, protože nápor na zraví hráček je velký. Nezdá se to, ale jde to do tisíců.

Florbal je sice amatérský sport, ale pomalu se profesionalizuje. O to těžší je ztratit hlavního sponzora, že?

Přesně tak. Nejsme profesionálové a já ani nepředpokládám, že by v nejbližších letech florbal profesionálním sportem byl. To znamená, že by za to měl být někdo placený. To nepřipadá v úvahu. Ale tento trend se projevil letos například u chlapů, kteří hrají každý týden jeden zápas. Znamená to, že hráči jsou sice amatéři, ale nemají téměř žádný volný víkend.

Vy jste například semifinále ČFbU hráli v Ostravě s Vítkovicemi ve všední den…

To je druhá věc. Holky studují, některé chodí do práce. Ze školy nebo z práce jsme je sice uvolnili. Ale co druhý den? Do Liberce jsme se vrátili ve čtyři ráno…

Myslíte, že mužský florbal je z hlediska sponzorů atraktivnější než ženský?

Mužský je určitě atraktivnější. To je obrovská rychlost a obrovské nasazení.

V příštím roce se v pražské Sazka aréně koná mužský světový šampionát ve florbale. Jak myslíte, že to český florbal ovlivní?

Pokud se to zvládne, tak to bude obrovská propagace florbalu, která bude znamenat další jeho rozmach.