O Liberci se uvažovalo jako o jednom z pořadatelských měst místo německého Oberstdorfu, proti však bylo počasí.

Novoroční závod se nakonec uskuteční v Novém Městě na Moravě, kde lyžařský seriál rovněž 28. a 29. prosince odstartuje.

„Byli jsme připraveni, technicky, logisticky i personálně a byla to pro nás velká výzva. Bohužel však počasí věci nepřálo a my jsme nemohli s klidným svědomím říci, že na trati bude dostatek kvalitního sněhu,“ řekla krátce po rozhodnutí Kateřina Neumannová, presidentka Organizačního výboru.

Liberec byl připraven

Mezinárodní lyžařská federace (FIS) oslovila při hledání pořadatele místo Oberstdorfu, který se této role zřekl, právě Organizační výbor MS 2009 v klasickém lyžování v Liberci.

„V uplynulém týdnu proběhlo mnoho jednání a zahájili jsme přípravy. V pondělí jsme tak s jistotou věděli, že Tour de Ski zvládneme uspořádat. Pokud bude sníh,“ řekla Kateřina Neumannová.

„Vesec je ale v současné době mokrý a podmáčený. Bude potřeba několik dní mrazu, aby se mohlo začít zasněžovat. V této situaci nemůžeme nikomu slíbit, že za tři týdny uspořádáme špičkový světový závod, který by byl zároveň světovou premiérou v tomto areálu,“ dodala presidentka Organizačního výboru.

Konečné rozhodnutí padlo během setkání Kateřiny Neumannové s Jürgenem Capolem, výkonného ředitele běžeckého úseku FIS.

„Pana Capola jsme informovali, že Tour de Ski v daném termínu uskutečnit nelze,“ dodala Kateřina Neumannová.

Nabídku po Liberci dostalo také Nové Město na Moravě, které se s představiteli FIS dohodlo na pořádání série, která pár dní před tím právě v tomto městě začíná.

Tour de Ski se tak poběží nejdříve v Novém Městě, odkud se přestěhuje do Prahy na Pražský hrad a odsud pojede zpět do Nového Města.

Kromě Liberce a Nového Města na Moravě ještě do užšího okruhu kandidátů patřilo Cogne.

Italské středisko však limitovala velká vzdálenost od přímé trasy Praha – Asiago.

„S ohledem na naše lepší sněhové podmínky jsme přislíbili, že uspořádáme další dva závody Tour de Ski. Dead–line je dvacátého prosince, kdy musíme upřesnit konečné podmínky kolem závodů,“ říká předseda organizačního výboru 70. ročníku E.on Zlaté lyže Petr Honzl.

V Novém Městě momentálně nelze uspořádat skiatlon, FIS by ale vyšla vstříc a místo něj by 1. ledna do programu zařadila 10 km ženy a 15 km muži volně.

„S domluvou s Českou televizí by neměl být problém, takže zbývá vyřešit ubytování. Pro hoteliéry je to velice lukrativní program, čtyři sta dvacet lůžek v blízkém okolí budeme v tuto dobu shánět těžko,“ podotkl Petr Honzl.

Německý Oberstdorf odmítlo uspořádat skiatlon 1. ledna kvůli lonským finančním ztrátám na ubytování a proto byl z programu Tour de Ski vyřazen úplně.