„V autobuse cestou do Prahy na ruzyňské letiště začalo dýmit, skoro hořet, že se ani nedalo dýchat. Praskly nějaké hadice. Museli jsme narychlo shánět náhradní dopravu,“ popsal nepříjemný okamžik liberecký trenér Vladan Merta.

Liberec může na hřišti Lenniku, aktuálně vedoucího týmu belgické ligy, udělat první krůček do čtvrtfinále Poháru CEV. Utkání začíná dnes ve 20.30.

Stejně jako v předchozím kole nezastihl evropský pohár Duklu v dobré formě. Před zápasem s rumunským Dinamem Liberec prohrál dvakrát, před soubojem s belgickým Lennikem dokonce třikrát v řadě a zároveň přišel o první místo v extralize.

„Atmosféra určitě není taková, jakou bychom si přáli. Není to ono, ale zase si myslím, že žádná katastrofa to není. Jen žádnou paniku,“ řekl Vladan Merta.

Merta má DVD o soupeři od přátel

Liberec - Trenér libereckých volejbalistů Vladan Merta bude mít v dnešním pohárovém zápase na palubovce belgického Lenniku výhodu.

Těžko byste totiž v Liberci našli většího odborníka na belgický volejbal.

Třiačtyřicetiletý trenér totiž v devadesátých letech v Belgii strávil více než šest let, kdy oblékal dres hned tří belgických klubů.

„Vzpomínám na to rád. Myslím, že mi to hodně dalo,“ uvedl Vladan Merta, který v 80. letech zářil za libereckou Duklu spolu s Janem Kvapilem a René Dvořákem.

Jak na léta strávená v Belgii vzpomínáte?

Do Belgie jsem šel v pětadvaceti letech, kdy už to doba umožňovala. Tehdy bylo jít hrát do zahraničí trochu těžší než je dnes. Byla to pro mě velká zkušenost. Sice to nebylo finančně tak zajímavé jako třeba v Itálii nebo ve Francii ve srovnání s dnešní dobou, ale byl jsem tam nadmíru spokojený.

Kde všude jste hrál?

Prošel jsem třemi belgickými týmy. První hrál v lázeňské městu Spa, druhý v univerzitním městečku a třetí tým sídlil v takové větší vesnici u francouzských hranic, kde se také hrála extraliga a lidé tam volejbalem opravdu žili.

Za šest let jste si v Belgii udělal asi spoustu přátel. Najdete si na ně v Belgii čas?

Už jsem toho využil při shánění informací o Lenniku a nechal si poslat dvě DVD. A před chvílí jsem s několika z nich po telefonu mluvil. Doufám, že se na zápase objeví…

Porovnejte českou a belgickou volejbalovou ligu.

Už za mého působení hrála v Belgii spousta cizinců a dnes je jich tam ještě více. Nechci říkat, že je česká liga špatná. Ale je jasné, že když je někdo dobrý, tak se kvůli financím poohlíží po zahraničním angažmá… První dva mančafty v belgické lize jsou extratřída. Každý rok hrají Ligu mistrů, jak Maseiik, tak Knack Roselare. Srovnání uvidíme dnes, ale jak říkám, je to tam trochu okořeněné cizinci.

A k jakým týmům řadíte v belgické lize Lennik?

Z těch nejlepších patří spíše k těm horším. Většinou hráli na čtvrtém nebo pátém místě. Sice teď ligu vedou, ale Maseiik a Roselare hrají Ligu mistrů a ještě do konce základní části ho předběhnou. Aktuální je pro ně třetí příčka. Po dnešku budeme chytřejší (smích).

Jak vidíte šance na váš postup do čtvrtfinále?

Pohárový zápas je vždycky o něčem jiném než utkání v extralize. Uvidí se po prvním zápase, ve kterém poznáme, kdo co hraje. Rozhodující, nebo spíše dost důležitý, bude až zápas u nás.

Asi je velkou výhodou, že začínáte venku. Případný zlatý a rozhodující set sehrajete před vlastními fanoušky?

To už jsme poznali v předchozím kole s Rumuny. Hrát druhý zápas doma před vlastními fanoušky je určitě lepší.

Na Duklu v úterý čekají vysocí Vlámové

Ve čtvrtek extraligový zápas. V sobotu další extraligové utkání. V pondělí cesta do Lenniku, města ve vlámském Brabantu v Belgii, kde v úterý Liberec hraje zápas Poháru CEV.

Volejbalisté liberecké Dukly zažívají náročný program.

Zápasový kolotoč je o to těžší, že česká extraliga se hraje s lehčími míči než evropský pohár. A hráči mají příliš málo času zvyknout si na změnu.

Volejbalisté liberecké Dukly to poznali již v předchozím kole, kdy vyřadili rumunské Dinamo. První zápas, který hráli dva dny po extralize, v Bukurešti prohráli 1:3.

Potom si celý týden zvykali na „pohárové“ těžší a hůře létající míče a doma Dinamo jednoznačně přehráli 3:0 a postup do osmifinále pečetili ve zlatém setu.

Lennik v předchozím kole vyřadil favorizovaný polský Olštýn.

„Jeho dres oblékají kromě Belgičanů tři Brazilci, jeden Slovinec a jeden nahrávač z Holandska,“ řekl trenér Liberce Vladan Merta.

„Je to tým založený na rychlosti a výšce,“ dodal kouč Dukly s tím, že slovinský blokař Dragan Radovic měří 2 metry a 6 centimetrů a blokař Arn Poelman je ještě o pět centimetrů vyšší.

Liberec by měl mít opět k dipozici Jakuba Veselého (2 metry a šest centimetrů), který dva uplynulé zápasy v extralize kvůli zranění třísel Dukle chyběl.

Odveta se hraje v Liberci příští čtvrtek 20. prosince od 17.30 a zápas vysílá přímým přenosem ČT 4 Sport.

Postoupí tým, který dvakrát vyhraje. Za stavu 1:1 na zápasy rozhodne tak zvaný zlatý zkrácený set. Výhodou Dukly je, že by se hrál ihned po skončení odvety v Liberci.

Vítěz se o postup mezi nejlepší čtyři týmy střetne v lednu s lepším z dvojice Fakel Novy Urengoi z Ruska a Vc Menen z Belgie.