Víme, že čas nemáme. Na druhou stranu se nechceme ukvapit,“ řekl jednatel libereckého klubu Petr Gróf.

Po sérii deseti porážek se klub po vzájemné dohodě rozloučil se čtyřicetiletým pivotem Alešem Kočvarou. Další změny budou nyní následovat..

Kočvara je prvním mužem, který opouští v tísnivé situaci loď. V posledních čtyřech zápasech nastupoval v průměru na 10,5 minuty a dohromady zaznamenal jen dva body.

„Dohodli jsme se na ukončení smlouvy. Vzájemně. Při postupu do ligy i při našem loňském působení v ní nám pomohl, ale na druhou stranu se věk nedá zastavit a v současné době už asi nemůže plnit roli našeho lídra pod košem,“ konstatoval liberecký trenér Jan Slowiak s tím, že hráči byla nabídnuta práce v klubu.

Samotný hráč však upřednostnil návrat do Brna, kde má rodinu a zázemí.

Jaké rošády budou následovat? „Chystáme změny v personálním obsazení, ale nabídka na tuzemském hráčském trhu je značně omezená,“ ví jednatel libereckého klubu Petr Gróf s tím, že čeká na návrhy současného kouče.

Liberec hledá i v cizině. „Nikdy mi nevadilo pracovat s českými hráči, ale moc možností v tuzemsku nevidím. Potřebujeme sehnat podkošového hráče a všichni víme, že pivotů je nedostatek. V hlavě mám i jeden trejd, ale o něm bych nyní ještě mluvit nechtěl,“ mlží kouč.

Gróf si myslí, že na hráče padla po několika těsných porážkách deka, proto hodlá dát změnami týmu nový impuls.

Pozice trenéra Slowiaka je pevná. „Zatím má naši důvěru. Pochopitelně se změna trenéra může považovat za další variantu, jak situaci řešit. V současné době ale o ní neuvažujeme,“ dodává šéf klubu, který v loňské sezoně postoupil do play off a v severočeské bitvě pořádně potrápil i favorizovaný Děčín.

Optimismus může nalít liberecké partě do žil poměrně přijatelný los, i skutečnost, že většinu ze zápasů druhé čtvrtiny základní části soutěže sehraje na domácí palubovce.

„To je asi jediné pozitivum na všem negativním,“ říká trenér Slowiak. „Ale to už jsme měli porazit o víkendu doma Sadskou… To byla povinnost, kterou jsme nesplnili.“

Kondoři podlehli Sadské 88:94. „První půlka určitě rozhodla. Nebyli jsme v takovém nasazení, v jakém jsme být měli. Nedařilo se nám ani v obraně, nedokázali jsme pořádně zapřáhnout. Hosté hráli svoji hru, ale hlavně jim to padalo z dálky. Mujagič byl při střelbě neomylný,“ hlásí pro klubový server liberecký rozehrávač Ladislav Malý.

„Všichni moc chtějí, což se projevuje nervozitou při střelbě, při hře jsme křečovití. Věřím, že kdyby se nám podařilo vyhrát třeba o bod v Ústí nad Labem, byla by naše situace podstatně jiná, kluci by se chytili a špatnou sérii by se nám podařilo zlomit. Ale na kdyby se nehraje,“ ví Slowiak, jehož tým přes špatné výsledky může na play off dosáhnout.

Důvod? Liga je vyrovnaná, odstup od klíčového osmého místa pouze dva body a základní část vstoupila teprve do druhé čtvrtiny…

„Nedaří se nám podle představ, ale věřím, že se to zlepší. Doma nás čekají soupeři, se kterými budeme bojovat, venku favorité, proti kterým můžeme pouze překvapit. Budeme se snažit,“ slibuje trenér.

KONČÍ. Zkušený pivot Aleš Kočvara opouští tým libereckých Kondorů.

Klub se s ním domluvil na konci spolupráce.

FOTO:Deník/Šimr Petr

Tak velkou krizi jsem nezažil, řekl trenér

LIBEREC - Bude to asi smutné povídání, že? ptal se na úvod rozhovoru. Je v těžké situaci, ale odpovídal v klidu a hlas se mu netřásl ani při nepříjemných dotazech. Jan Slowiak vede v Národní basketbalové lize Kondory Liberec. Tedy předposlední tým tabulky a klub se slušnými ambicemi, který prohrál už deset zápasů v řadě.

Mám se ptát, jak se cítíte?

Velice špatně. Opravdu mám negativní myšlenky, od kterých se nedokáži oprostit. V hlavě mi šrotuje, proč se nedaří.

A co vás napadá?

Hlavní problém je v psychice hráčů. Pořád slyší, že musí, musí, musí…

Možná na to někteří nestačí…

Chystáme některé změny, které nám mají z těžké situace pomoci.

Tlak je na hráče. Cítíte ho nyní i na sebe?

To se zeptejte vedení. Těžko mohu odpovídat sám, jakou mám důvěru.

Ale to se přece dá vycítit?

Trochu asi ano. Osobně si myslím, že mi zatím vedení věří.

A vy věříte, že se situace a výsledky zlepší?

Ano. Věřím, že u toho budu. Na druhou stranu jsem ani já takovou krizi nezažil.