Souboj dvou soupeřů je možné nejlépe definovat jako předstíraný boj – hru, založenou na improvizaci. Důraz je kladen zejména na plynulost souhry pohybů obou hráčů, což v kombinaci s hudbou a zpěvem činí capoeiru bojovým uměním, které je atraktivní nejen pro zúčastněné, ale i pro diváky.

V Liberci capoeiru provozuje Abada capoeira Liberec, jejímž vedoucím je Tomáš Zummer. Právě liberecká capoeira je velmi aktivní a pořádá např. Brazilské dny. Nyní Zummer připravuje 2. Jogos Integrados, což je mistrovství pro střední a východní Evropu. „Zúčastní se ho přes dvě stě capoeiristů ze sedmi států. Finále bude v Domě kultury 21. října od 12 hodin,“ upřesňuje Zummer. Samozřejmě při finále nebudou chybět ukázky capoeiry v podání evropských a brazilských instruktorů. „Budou to soutěže pro žáky, kteří mají šedo–žlutý a oranžovo–modrý pásek. Kategorie budou dvě dětské a dvě dospělé, ty podle technických pásků,“ dodává Tomáš Zummer.

Capoeira je nejrychleji se rozvíjející bojové umění na světě, které si ze své kolébky (Brazílie) našlo cestu až do České republiky. A právě v Čechách se zakládá Česká asociace capoeiry, zatím jsou čeští capoeiristé pod světovou asociací. „Název bude Abada capoeira ČR a měl bych být v této organizaci prezidentem,“ prozrazuje Zummer. V Čechách a na Moravě je oficiálně jedenáct klubů a deset dalších, které budou spolupracovat. V reálu to znamená 700 závodníků a dalších 400, kteří externě spolupracují.

Umění zvané capoeira vzniklo zásluhou afrických otroků, přivezených v době kolonizace do Brazílie. Liberecká capoeira zaznamenává velký zájem především u dětí a v létě měla dvě soustředění v Novém Městě. „Chceme si vychovat v Liberci své trenéry, abychom mohli cvičit děti již od 4 let, protože již nyní máme v klubu sedmnáct čtyřletých. Ostatních dětí je pětadvacet,“ podotýká Zummer. Ten letos kvůli financím nejel na Mistrovství světa do Brazílie, ale nenechá si ujít mistrovství Evropy v Bruselu, které bude příští rok v dubnu.