U televizní obrazovky v bytě v Liberci sledovala Alena Hejnová svou dceru Zuzanu, která na mistrovství světa v Ósace vylepšila vlastní český rekord v běhu na 400 metrů překážek o plných 79 setin, když dosáhla času 55.04 vteřiny.

Na postup mezi nejlepších osm to však nestačilo. V součtu časů obsadila celkové 13. místo.

O více než půl vteřiny dokázala český rekord v ženském běhu na 400 metrů překážek překonat Dana Wildová v roce 1981.

Dvacetiletá rodačka z Liberce se do historie českých rekordů zapsala již potřetí. Poprvé v roce 2005 v litevském Kaunasu a podruhé vloni v Praze.

Jak jste závod vaší dcery prožívala?

Držela jsem jí moc palce, protože si vytyčila, že by letos svůj osobní rekord opět chtěla překonat. Měla představu o čase 55,50. Ale o takovém zlepšení se nesnilo ani nám. Moc jsem jí to přála.

Překvapilo vás tedy hodně?

To mě tedy překvapilo. 79 setin je dost. Myslela jsem, že hranice 55,50 by se jí podařit mohla. Letos se ke svému „osobáčku“ přiblížila již jednou. Teď jsme doufali, že se jí to konečně podaří.

Zuzka český rekord překonala již potřetí. To už musíte být skoro zvyklá…

(Smích). Radost mám vždycky, když se jí daří. Je to příjemné. Člověk je na děti pyšný.

Jaká byla oslava?

S oslavou počkáme až na Zuzku. Vždycky čekáme. Zatím proběhly jen telefonáty. A samozřejmě jsme blahopřáli trenérce, protože ta zůstala v Praze.

Se Zuzkou jste už mluvili?

Ne ne. Jen jsme psali sms, protože po závodech u sebe telefon nemá. Myslím, že po závodech spíše slavila a že se ozve později. Možná, že se sestrou si psala po Skypu.