Aby se na slavný „Závod do vrchu Záskalí“ úplně nezapomnělo, začalo zde občanské sdružení AUTOMUZEUM.CZ pořádat před několika lety alespoň jízdy historických vozidel. Letos, v neděli 19. srpna, se uskuteční již čtvrtý ročník.

Vzhledem k tomu, že s automobilovými i motocyklovými veterány není radno pro jejich mnohdy vysokou historickou hodnotu, nenahraditelnost a stáří závodit, pořádá Automuzeum pouze ukázkovou jízdu pravidelnosti.

Historické stroje projedou trať závodu jakoukoli zvolenou rychlostí a v druhém kole se řidič snaží tuto jízdu zopakovat v co možná stejném čase. Ten jezdec, který dosáhne nejmenšího rozdílu mezi jízdami, vyhrává.

Mohou tak spolu soupeřit jezdci na strojích s různými výkony i roky výroby. Pro účastníky jsou tyto jízdy o to náročnější, že se nejedou na uzavřené trati, ale za běžného silničního provozu.

Navíc pro letošek pořadatelé připravili třetí měřenou porovnávací jízdu, která se pojede směrem dolů. Až rozdíl mezi všemi těmito třemi jízdami určí vítěze.

Tak jako již v minulých letech, je i letos očekáváno na sedmdesát historických vozidel z let 1920 – 1980, které se před polednem sjedou na náměstí v Hodkovicích nad Mohelkou.

Start prvního vozidla se uskuteční ve 13.00 hodin a letošním startérem bude bývalý úspěšný motocyklový závodních padesátých a šedesátých let, Josef Vejvoda.

Pro diváky budou tyto jízdy velmi zajímavé především tím, že budou mít možnost spatřit nepřebernou škálu historických vozidel v jízdě třikrát za sebou.

Závěr akce s vyhlášením výsledků, předáním pohárů a medailí proběhne v Automuzeu ve Vratislavicích nad Nisou, kam se všichni účastníci po projetí druhé jízdy do vrchu společně přesunou.