Po čtvrté disciplině se Jan Louda (Ae Hodkovice) probojoval na první místo v klubové třídě s 2876 body, o deset bodů méně měl na druhém místě Miloslav Cink (Ae Plzeň-Letkov).

„Létání je v Rieti dost odlišné od plachtění v Čechách. Nejde jen o „horské“, které je úplně jiné než u nás, ale taky se zde projevují vlivy související s blízkostí moře v podobě brízy,“ popisuje Jan Louda, který se stal v minulém měsíci v Jindřichově Hradci plachtařským juniorským a akademickým mistrem ČR.

Nejsilnějšími soupeři jsou podle něj mladí francouzští a němečtí piloti, kteří mají s horským létáním díky častým soustředěním v těchto oblastech daleko více zkušeností. V úvodu šampionátu jim ale naši junioři nedali šanci a Francouzi se usadili na 3. a 4. místě (Killian Walbrou s 2865 body, Baptiste Innocent 2833 b.), Němcům patřilo 5. a 6. místo (David Bauder 2806 b., Steffen Schwarzer 2795 b.).

Italské počasí je plachtařsky velmi dobré, juniorskému týmu k současným výsledkům pomohlo i červnové týdenní soustředění, při němž si létání v Apeninách „ohmatali“ pod vedením trenérské dvojice zkušených plachtařů (medailistů z MS a ME) Petra Krejčiříka a Miloše Dedery.

Tréninkový týden absolvoval s mladými piloty i štáb České televize, který pod vedením Aleny Zárybnické natočil dokument o přípravách na mistrovství světa a horském létání nazvaný „Kluci v povětří“.