Z prvenství na největším turnaji v Česku, kterého se o prvním víkendu zúčastnilo 111 družstev, se radoval tým Humři Perštejn, jenž nastoupil do soutěže na „divokou kartu“. V něm se představili legionáři, kteří jídají volejbalový chlebíček v nejrůznějších ligách Evropy. Ve finále porazili až nečekaně lehce Příbram 2:0.

Dukla v semifinálové skupině porazila Benátky 2:1 a podlehla Humrům 0:2.
Nyní je Dukla na čtrnáctidenním kondičním soustředění v Harrachově.

V kategorii veteránů se v Dřevěnici dařilo jičínskému Jastavu, který dosáhl na hattrick, když potřetí za sebou zvítězil a ve finále zdolal svého největšího soupeře Zlín.

Sestava Jastavu byla opravdu silná: exreprezentanti či extraligoví hráči. V útoku se prosazovali zejména Milan Hadrava, Milan Džavoronok či současný asistent reprezentačního trenéra Jan Svoboda. Na bloku hráli ve finálovém zápase Jiří Melichar a teď už hráč dřevěnického áčka Libor Švandrlík, nahrávky rozděloval Petr Špicar, do bojů zasáhli i Jiří Šimánek, Karel Matoušek a Vladimír Klamrt, který má asi největší zásluhu na získání takhle kvalitních borců do týmu.

Moc spokojení byli i manželé Jakubcovi, jejichž firma tým sponzoruje a samozřejmě i početná řada fandů, kteří si na takto krásný volejbal vždycky najdou cestu.

Trošku smutný byl poražený finalista – Stařící ze Zlína. Ti měli v sestavě zejména jednoho z nejlepších smečařů československé volejbalové historie „Karba“ Kalába, kterému v klíčovém zápase nahrával další z bývalých reprezentantů Macek, v týmu se objevil například i trenér posledního mistra republiky Českých Budějovic Brom, bývalý kouč liberecké Dukly.

V turnaji žen vyhrála Lokomotiva Liberec a nejlepší hráčkou byla vyhlášena Lenka Jakubíčková z libereckého celku.

Dobrou úroveň měly obě dorostenecké kategorie. Mezi děvčaty vyhrál celek Nic Moc TU Liberec, v němž zazářila zejména Jana Endlerová. Odvezla si cenu pro nejlepší hráčku turnaje a také byla vyhlášena vítězkou ankety Jičínského deníku Miss Volejbal.

Turnaj navštívil také prezident republiky Václav Klaus. V minulosti se v Dřevěnici objevil již dvakrát, a tak i když byl organizátory oficiálně opět pozván, nepředpokládali, že přijede.

„Byl to šok, když mi v sobotu zazvonil mobil a pak se ozvalo – tady Václav Klaus,“ uvedl zástupce ředitele turnaje Václav Nídrle.

„Pan prezident osobně oznámil, že se přijede podívat. Je to pro nás obrovská pocta,“ dodal.

Václav Klaus přijel krátce po třinácté hodině. Byl přijat bez všech okázalých ceremonií, ale o to upřímněji.

Všude, kam vkročil, se s ním lidé bavili a úsměvy jeho i návštěvníků byly spontánní a příjemné. Nebýt diskrétní ochranky a dalších hostů, nikdo by nehádal, že hlava státu navštívila venkovské sportovní klání.

Umoudřené počasí přilákalo v sobotu a v neděli k volejbalovým kurtům kolem dvou tisíc milovníků sportu. Někteří zde tráví i tento týden až do dalšího víkendu, kdy letošní ročník volejbalového svátku končí.

Výsledky: 1. A třída mužů (15 účastníků): 1. Humři Perštejn, 2. Příbram, 3. Dukla Liberec, 3. Jihostroj České Budějovice, 5. JMP Brno, 6. VK Karbo Benátky n. J. Nejlepší hráč Jaroslav Škach (Humři Perštejn, nyní obléká dres Berlína).
Dorostenci (19): 1. Ústí nad Labem, 2. Velké Meziříčí, 3. USK Praha, 4. Dukla Liberec, 5. České Budějovice, 6. Navoněný špíny Ústí nad Labem. Nejlepší hráč Radek Svoboda (SKV Ústí n. L.).
Dorostenky (20): 1. Nic Moc TU Liberec, 2. Sekačky, 3. Střešovice, 4. Lanškroun, 5. Orient, 6. Šlapanice.
Veteráni nad 40 let (17): 1. Jastav Jičín, 2. Zlín, 3. Praga Praha, 4. Krakonošovo, 5. SONP Poldi Kladno, 6. Zvičina.
Ženy, 1. A třída (19): 1. Loko Liberec, 2. Pardubice B, 3. Havlíčkův Brod, 4. Bohemians, 5. VK Slavia Plzeň, 6. Slavia České Budějovice.
Muži, 1. B třída (20): 1. Bučovice, 2. Vrchlabí, 3. Prosek Praha, 4. Praga Praha, 5. Havlíčkův Brod, 6. Prasil Mladá Boleslav.

Turnaj pokračuje o nadcházejícím víkendu, kdy nejprve hrají muži a ženy krajských přeborů a soutěží. Vše zakončí otevřený turnaj, což jsou družstva mužů všech soutěží i neregistrovaní a mixy.