V Liberci se představili nejlepší zástupci těchto sportů z ČR a navíc i zajímaví účastníci ze zahraničí. Tituly mistrů republiky získali ve sportovní gymnastice ve víceboji Petr Smejkal ze Sokola Vršovice a Jana Šikulová ze Sokola Brno I. Obhájce loňského titulu Martin Konečný z SK Hradčany skončil po devítiměsíční přestávce zaviněné zraněním a operací kolena druhý, loňská mistryně Jana Komrsková ze Sokola Brno I. obsadila po pádu z kladiny až třetí místo.

Ve finálových cvičeních na jednotlivých nářadích si naopak Komrsková a Konečný vedli nejlépe. Komrsková získala na nářadích tři tituly, Konečný si připsal na své konto vítězství na koni našíř a na bradlech.

V prostných potvrdil roli favorita David Vyoral, na kruzích získal titul Vladimír Novotný ze Sokola Brno I a přeskok nejlépe zvládl Martin Růžička ze Sokola Kolín. Naprázdno vyšel vítěz sobotního víceboje Smejkal, který byl druhý na bradlech a hrazdě a třetí v přeskoku.

Ve finále žen převzala roli sběratelky titulů Komrsková, která vedle své nejsilnější disciplíny přeskoku vyhrála kladinu a překvapivě i bradla. Na nich se neprosadila favoritka a vítězka čtyřboje Šikulová, která se nevyvarovala chyb. Čistou sestavu nezacvičila ani Kristýna Pálešová, která ale stačila bojovným závěrem zachránit stříbrnou medaili.

Ze zahraničních účastníků se blýskl Fabian Leimlehner z Rakouska, který vyhrál cvičení na hrazdě a skončil na druhém místě na kruzích. Do domácího šampionátu se ale výsledky zahraničních gymnastů nezapočítávaly.

Ve cvičení na trampolíně byli nejlepší Vladimír Novák z Petřin a Libuše Pilzová z Litoměřic. Liberecký trampolinistický oddíl ale získal z osmi vypsaných disciplín (včetně závodů synchronních dvojic a juniorských kategorií) pět zlatých medailí zásluhou Zity Frydrychové a Matěje Exnera, což je velký úspěch.

Celkově to byla jednoznačně nejvýznamnější gymnastická akce, jaká se kdy v Liberci konala. Předseda pořadatelského oddílu Gymnastika Liberec ing. Dalibor Pietschmann říká: „Chtěli jsme, aby to bylo zajímavé pro diváky.“

Jak vás vůbec napadlo uspořádat v Liberci takovouto velkou gymnastickou akci?

„S prvním impulsem přišel inženýr Miroslav Patrman, trenér a předseda oddílu trampolín Lokomotivy Liberec. Dohodli jsme se a rozhodli se, že do toho půjdeme, i když bylo jasné, že zisk z toho očekávat nemůžeme. Šlo nám o to, abychom prezentovali sportovní gymnastiku a trampolíny širší veřejnosti. I proto jsme například naplánovali předprogram s cvičením na náměstí před libereckou radnicí. Cílem bylo nejen dostat do Liberce špičky české reprezentace v těchto sportovních odvětvích, což se podařilo, ale také uspořádat událost, která by byla zajímavá pro diváky. A to se, myslím, podařilo také.“

Někteří gymnasté si ale po národním šampionátu stěžovali na zdlouhavý program. Model společného mistrovství ve sportovní gymnastice a skocích na trampolíně nenašel příliš pozitivní odezvu například u reprezentačního trenéra českých sportovních gymnastek Stanislava Vyziny z Brna. Myšlenka představit obě odvětví pod jednou střechou sice podle něj nepostrádala velkolepost, problémem byl ale rozvleklý tříapůlhodinový program.

„Na mistrovstvích Evropy a světa je celý program záležitostí půldruhé hodiny. V Liberci ale dokázaly koncentraci udržet pouze zkušené závodnice, jakými jsou Komrsková a Šikulová,“ řekl Vyzina agentuře ČTK. „Skoky na trampolíně program hodně natáhly. Například při soutěži synchronních dvojic není možné současně cvičit ve sportovní gymnastice s hudbou prostná. Skokani na trampolíně by se navzájem při dorozumívání neslyšeli,“ dodal Vyzina, jenž by uvítal bývalý model oddělených šampionátů.

Dalibor Pietschmann oponuje: „Jak už jsem říkal, chtěli jsme, aby si mistrovství užili co nejvíce diváci. Stanovili jsme dumpingové vstupné, přišlo okolo pěti set návštěvníků a ti vytvořili na hlavní tribuně atmosféru, o jaké se na předchozích šampionátech gymnastům ani nezdálo. I představitelé České gymnastické federace, která byla hlavní organizační složkou ohledně programu, byli spokojeni. Program byl pro diváky pestrý a dá se říci, že chvílemi nevěděli, na co koukat dřív. Já chápu, že hvězdy typu Komrskové nebo Šikulové chtějí co nejrychleji odcvičit, pobrat medaile, a odjet, ale jsou tu i jiné priority. Zároveň zdůrazňuji, že tyto špičkové závodnice braly vše velmi sportovně a vůbec se nechovaly jako primadony. To, že si později stěžoval jejich trenér, je jiná věc.“

O přenosy nebo alespoň záznamy ze šampionátu neprojevily zájem televize, ačkoli třeba ČT má k dispozici sportovní kanál „čtyřku“. Dalibor Pietschmann si povzdechl: „My jsme rádi alespoň za ty šoty, co se objevily ve zprávách. S televizemi se jedná těžko, mají jiné vyhlédnuté sporty. Přitom sportovní gymnastika je nádherný a chytrý sport, a zároveň historicky naše nejúspěšnější sportovní odvětví v olympijské historii. To si ale nikdo v televizních stanicích asi neuvědomuje. Každopádně to byly v Liberci krásné závody.“