Kromě 24 hodin nekonečného kroužení po sluncem rozžhaveném asfaltu a velké dřiny čekají inlinisty nezapomenutelné zážitky a fantastická přátelská atmosféra – uznejte sami, více než 6000 in-line nadšenců na jednom místě už je pořádné číslo!

24 hodin Le Mans je mezinárodní vytrvalostní závod na kolečkových bruslích, který se každoročně koná na slavném automobilovém okruhu ve francouzském Le Mans. Zúčastnit se může každý a je to na startovním poli vidět.

Kromě stovek desetičlenných týmů, složených z rodin, přátel či profíků bojujících o finanční prémie, se na startu objevují i jednotlivci s cílem pokořit své vlastní hranice. V loňském roce vítěz kategorie jednotlivců za 24 hodin ujel neuvěřitelných 124 kol - na 4345 m dlouhém okruhu je to tedy celých 539 km. Klobouk dolů.

Tato sportovní událost je výzvou i pro české a slovenské bruslaře, kteří se v početném množství objeví na startu letos počtvrté. Inlajn.Cz je rozrůstající se skupina in-line nadšenců, kteří se zhlédli v kolečkách, menších i větších, a rádi se prohání po asfaltových stezkách s větrem o závod. Nejinak tomu bude i ve Francii, kam s nimi jede spousta stejně smýšlejících bruslařů, pomocníků a fandů. Nejde o vítězství – i když elitní tým Inlajn.Cz loni vybojoval fantastické 7. místo z celkových šesti set týmů – jde hlavně o zážitky a radost pohybu na kolečkách.

Bruslaři zaplní slavný automobilový okruh ve francouzském Le Mans od 30. června do 1. července 16 hodin. Vrací se sem každoročně, i přes neuvěřitelnou námahu, vyčerpání, odřeniny nohou a obrovské vedro. Všechno vykompenzuje skvělá atmosféra, nezapomenutelné zážitky a bruslařské výzvy.

A jak takový masový bruslařský mumraj vypadá?

Nádherně to ilustruje Víťa Žalud: „Závody v Le Mans v lecčems skutečně připomínají vojenské manévry. Nejprve tím, že nedaleko závodiště vyroste stanové městečko s polními kuchyněmi a celý večer a celou noc tu panuje čilý ruch. Pak následuje přesun obrovského množství materiálu, proud lidí nesoucích něco tam a chvátajících s prázdnýma rukama zpátky připomíná mraveniště. Když už by se zdálo, že nastane trochu klid, začne obrovská taktická bitva, která se na okruhu odehrává celých 24 hodin. Přesně podle Murphyho zákona, že každý plán přestává platit v okamžiku, kdy se zahájí jeho realizace.“

Jako jediné družstvo reprezentující historicky poprvé na tomto závodě náš kraj budou Ducks Liberec. Sponzorem je Lesák sport Liberec a družstvo má složení: Jiří Franc, Ladislav Novotný, Petr Choc, Vladimír Vodička, Miloš Virt, Zdeněk Krčmář, Petr Kolář. Tak ať to všem Liberečákům sviští!