Takový je extrémně náročný vytrvalostní závod na horských kolech i4wifi MTB maraton, který se letos jel již potřinácté.

Planeta Země se jednou otočila kolem své osy, zatímco vítěz závodu Zdeněk Kříž z týmu Vig+ ujel na kole 443,3 kilometrů. Překonal tak rekord závodu, který držel Pavel Kozlík. Vloni ujel „jen“ 429 kilometrů.

„V cíli to byl překrásný pocit. Byl jsem i trochu dojatý, že jsem něco podobného vůbec dokázal. Poslední kolo jsem si opravdu užíval,“ uvedl Zdeněk Kříž.

Chtěl vydržet alespoň 15 hodin

Přes tři sta cyklistů kroužilo po dobu dvacetičtyřhodin na patnáct kilometrů dlouhém okruhu v areálu ve Vesci, kde se za necelé dva roky uskuteční mistrovství světa v klasickém lyžování. Převýšení jednoho kola činilo tři sta metrů.

Závod nedokončila zhruba desetina. Jeden cyklista utrpěl otřes mozku a jeden si zlomil nohu. „Jinak nic vážného,“ podotkl pořadatel závodu Jan Hataš.

Není důležité vyhrát, ale dojet! Pro vytrvalostní cyklistický závod to platí obzvláště.

„Když jsem si den před startem trasu projížděl, připadala mi celkem těžká. Mým cílem bylo vydržet alespoň patnáct hodin. Začal jsem zvolna, svým tempem. Jenže mě někdo pořád předjížděl, což mě přestalo bavit. Zrychlil jsem a dostal se do čela,“ vyprávěl pětatřicetiletý vítěz.

Krize? První paprsek

„Krizí bylo několik. Ta největší při rozbřesku, kdy jsem si myslel, že je už ráno. Ve skutečnosti byly asi tři hodiny v noci. A taky byla v noci hrozná zima. Ale když se rozednilo úplně, věděl jsem, že první místo si už uhlídám,“ řekl Zdeněk Kříž.

Mela se však strhla o bronzové místo, o kterém se rozhodovalo až v závěrečných minutách. Třetí nakonec dojel Filip Endler z Kúc Bike sport z Ústí nad Labem před Andrzejem Kuchmistrzem z polského Cyklosportu Boleslawiec. Stříbro získal Pavel Kozlík z Bikebase.cz.

„A o čem jsem během těch dvacetičtyř hodin přemýšlel? Vůbec nevím. Asi o tom, co si vždycky po ujetí jednoho kola dám v cíli k jídlu,“ dodal Zdeněk Kříž, který se již tento víkend chystá na mistrovství republiky.