Jak dlouhá je vlastně historie skoku žen a kolik žen v České republice skáče?

První, exhibiční závod žen na vyšší úrovni se uskutečnil během MS 1995 v Thunder Bay. V současnosti jsou nejvyššími ženskými soutěžemi Kontinentální pohár a mistrovství světa juniorek. U nás se skokanské závody žen začaly objevovat asi tak před sedmi lety a během posledních dvou let se již v rámci národních závodů vypisují rovněž soutěže pro kategorie dívek a žen. Česká republika má nyní čtyřčlenné reprezentační družstvo a celkově u nás skáče zhruba čtrnáct dívek.

Kolik českých účastnic se objeví za necelé dva roky v Liberci ve startovní listině mistrovského závodu?

Svaz lyžařů České republiky skoky žen velice podporuje. Ženské reprezentační družstvo má pro svou přípravu prakticky stejné vybavení i podmínky jako mužská reprezentace. Ani co se týče závodů, nejsou u nás ženy a dívky nijak šizeny. Mohu říct, že snaha o vybudování kvalitního týmu, který by Česko v Liberci úspěšně reprezentoval, je opravdu veliká a je to práce trenéra Pavla Mikesky. Nejvíce se zatím daří Vlaďce Pustkové, které je teprve patnáct let, ale například letos se představila na všech závodech Kontinentálního poháru.

Proč ženy skáčí na normálním můstku (HS 100), a ne na velkém?

Vzhledem k nízkému věku dívek probíhají závody pouze na normálních můstcích, i když například na Holmenkolenu během Světového poháru letos skákaly ženy i jako předskokanky na velkém můstku. Ačkoliv v roce 2003 startovala Rakušanka Daniela Iraschková na mamutím můstku v Kulmu a skočila absolutní ženský rekord 206 metrů, FIS zatím - zejména z marketingových důvodů - nepodporuje závody žen na velkých můstcích a můstcích pro lety na lyžích. Muži mají stále přednost.

Co dívky vede k tomu, aby začaly skákat na lyžích?

Skok na lyžích je mezi ženami velice populární. Spousta dívek zakládá fancluby svým skokanským idolům – a to nejen v Německu, Polsku a skandinávských zemích, ale také v České republice. Starají se také o speciální webové stránky a informující jejich prostřednictvím o tomto sportu. Proto se skoku nyní začínají ženy věnovat i aktivně. U nás skáčí především děvčata z tradičních skokanských rodin, které ke skoku přivedli jejich otcové. Asi nejpopulárnější je přitom skok mezi ženami v severských zemích a v Japonsku. Na letošním šampionátu v Sapporu se v roli předskokanech představilo kompletní družstvo japonských reprezentantek.

Jsou nějaké rozdíly mezi muži a ženami na skokanském můstku?

Rozdíly v technice skoku a vybavení prakticky neexistují. Pouze ženy používají v porovnání s muži vyšší startovní pozice (pozn. red. – delší nájezd), aby dosahovaly vyšších nájezdových rychlostí, srovnatelných například s kombiňáky. Proto také skáčí zhruba stejně daleko jako muži.

Kdy je na programu v Liberci 2009 premiérový skokanský závod o ženské medaile?

Hned první den! Je to vůbec první skokanský závod celého šampionátu, a proto věřím, že v hledišti budou všichni fanoušci skoku, kteří do Liberce přijedou. Čekáme velký zájem diváků, protože skoky žen jsou velice populární zejména v severských zemích - a právě z Norska tu bude opravdu početná návštěva, a své reprezentantky jistě přijdou podpořit také Němci a Rakušané. Věřím, že také čeští fanoušci zaplní hlediště skokanského areálu na Ještědu.