Začaly čtyři oddíly
Tělovýchovná jednota Slavia již 50 let pečuje o sportovní mládež v Liberci a v poměrně skromných podmínkách v ní vyrostla řada špičkových sportovců. Její vznik se datuje ke dni podepsání zakládací listiny 15. února 1957, TJ od začátku spolupracovala s tělovýchovným oddělením Domu dětí a mládeže v Liberci v Riegrově ulici.
Činnost v té době zahájily oddíly krasobruslení, ledního hokeje, plavání a sportovní gymnastiky.
Počet oddílů postupem času narůstal a v době největšího rozkvětu v 80. letech jich měla TJ Slavia patnáct, v nichž se věnovalo sportu okolo 2500 členů, z toho asi 80 procent v mládežnických kategoriích. K tomu je nutno připočítat pět stovek trenérů a funkcionářů, navíc tehdy přibylo samostatné středisko plavecké výuky.
Jen čtyři předsedové
Je až obdivuhodné, že za celých padesát let trvání TJ Slavia se vystřídali ve vedení pouze čtyři předsedové, volení výkonným výborem tělovýchovné jednoty do této dobrovolné funkce bez finančního ocenění.
Prvním předsedou se stal ing. Karel Sýkora, profesor a prorektor Vysoké školy strojní a textilní, který již předtím založil 20. 11. 1955 krasobruslařský oddíl při TJ Lokomotiva, avšak po dvouletém působení přešel do TJ Slavia.
Také druhý předseda tělovýchovné jednoty Nikolaj Vondruška byl zároveň předsedou krasobruslařského oddílu.
Od roku 1970 byla pak přes dvacet let předsedkyní TJ Slavia ředitelka ODPM v Liberci Věra Vojtíšková.
Po ní převzal tuto funkci v roce 1991 ing. Luděk Moravec, který je zároveň předsedou plaveckého oddílu, kde začínal jako trenér plavání. Luděk Moravec je v předsednické funkci v TJ Slavia dodnes.
Trenéři byli vždy kvalitní
Tělovýchovná jednota Slavia měla ve své historii dobrý „čich“ i štěstí na kvalitní trenéry.
Například v oddíle krasobruslení pracovali vždy velmi kvalifikovaní trenéři, jako Míla Nováková, pozdější trenérka národního družstva Československa, později Vladimír Blecha a také vlastní odchovankyně, bývalé závodnice Eva Vondrušková–Lenertová, Luďka Šamanová–Kašubová a Iva Štekrová–Součková. Ony i další nejmenované trenérky vychovaly řadu vynikajících krasobruslařů v kategorii juniorů, mistrů republiky jako byla Jana Hubková, Eva Trmalová, Miroslav Janík a v kategorii žen Iva Štekrová. V roce 1966 byla založena soutěž o Ještědskou brusli.
V roce 1995 se oddíl osamostatnil pod názvem BK Variace.
V oddílu ledního hokeje byl zpočátku trenérem bývalý hráč Bakova Kučera a s ním později začal trenérskou činnost Milan Trégl, který byl zároveň trenérem Stadionu Liberec.
Od roku 1969 převzali trenérskou činnost u družstva elévů, žáků do 11 let, což byla přípravka pro přestup do mladších žáků Stadionu Liberec, Vladimír Drnec a Jan Bachtík, kteří později vedli i družstvo mladších žáků a pak teprve předávali hráče do dorostu TJ Stadion. V té době žákovská družstva dosahovala výborných výsledků ve srovnání s extraligovými žákovskými celky Pardubic, Litvínova a dalších.
Zároveň se rozšířil i kádr trenérů o P. Pokorného, R. Krupičku, J. Váňu, K. Ubryho. V roce 1978 se díky Vladimíru Drncovi, který byl ředitelem ZŠ U školy, podařilo získat statut sportovních tříd se zaměřením na lední hokej.
Mezi odchovance Slavie Liberec patří mimo jiné hráči NHL Jan Ludvig a Petr Nedvěd, dále reprezentant Leo Gudas, ligoví hokejisté Jiří Vozák, Pavel Mann, Martin Maškarinec a další.
Plavkyně dosáhly na olympiádu
Oddíl plavání je jedním z nejstarších, zabýval se plaveckou činností ještě před založením TJ Slavia. V roce 1962 byly v Liberci dva rovnocenné oddíly Slavia a Lokomotiva. K jejich sloučení došlo v roce 1970 a od tohoto roku existoval v Liberci až do nedávné doby pouze oddíl TJ Slavia.
V roce 1976 u příležitosti otevření prvního 25metrového krytého bazénu na ZŠ na Františkově zřídil český plavecký svaz při TJ Slavia tréninkové středisko mládeže. O osm let později byl po mnoha letech plaveckého strádání konečně otevřen v Liberci 50metrový plavecký bazén na Tržním náměstí a tréninkové středisko mládeže bylo nahrazeno sportovními třídami při ZŠ v ulici 5. května nedaleko bazénu, kde jsou soustředěni talentovaní plavci dodnes.
Soustředění talentované mládeže do TSM a ST mělo od počátku výborné trenérské obsazení (Z. Šafránková, J. Nýčová).
Průkopníkem kvalitních výkonů byl Milan Řezníček (ročník 1955), mnohonásobný mistr Československa, reprezentant a držitel čs. rekordů na 800 m a 1500 m. V nejrůznějších kategoriích bylo pak mnoho medailistů z domácích šampionátů a členů reprezentačních družstev (Zuzana a Jiří Luncarovi, Jitka Stejskalová, Jana Žižková, Petr Henzel, Štěpánka Grabmüllerová, sestry Schmittovy, Vít Hušek, Marek Reiniš, Irena Týfová, Zbyněk Hraše, Zdeněk Dvořák, Jan Moulis, sestry Špisserovy a dnešní mistři ČR Zuzana Gratiasová, David Drbohlav a Jan Špecián).
Vysněný cíl si pak splnily tři odchovankyně TJ Slavia Liberec účastí na letních olympijských hrách – Lenka Maňhalová a Helena Straková startovaly v roce 1992 v Barceloně, Maňhalová poté ještě v roce 1996 v Atlantě, a Ilona Hlaváčková v roce 2000 v Sydney a v roce 2004 v Aténách.
Výčet zajímavostí z činnosti TJ Slavia za padesát let přesahuje možnosti rozsahu tohoto článku, proto se v Libereckém deníku v některém z příštích vydání k historii dalších oddílů ještě vrátíme.