„Viděli jsme to v televizi a přišlo nám to ohromně zajímavé a zábavné. Tak jsme se po tom hned začali pídit na internetu a uspěli jsme,“ vypráví o novince, která vznikla v Jižní Koreji, Jakub Šrejma – mimochodem vnuk někdejšího jabloneckého ligového fotbalisty a později sekretáře klubu.

Přes internet si mladíci poweriser koupili. „Stálo nás to každého deset tisíc korun, ale nelitujeme. Je to adrenalin,“ líčí Tomáš Vitmajer.

Pružiny, které lze nazout na jakoukoli obuv, nejen sportovní, mají tři modely podle váhových kategorií: 50–70, 70–90 a 90–120 kg, kromě toho již existuje také dětský model.

Na skákacich botách se dá skákat i chodit, případně provozovat různé triky.

„Nějaké závody se zatím nepořádají, ale není to do budoucna vyloučeno,“ říká Šrejma. „My s powerisery mimo jiné i chodíme do školy. Dokážeme „jít“ rychlostí 40 kilometrů za hodinu, takže nám cesta poměrně rychle uteče…“

A jak se na podivné poskakující postavy tváří kolemjdoucí? „Tváří se na nás jako na celebrity,“ smějí se studenti. „A hodně lidí se o to zajímá, chtějí vědět, jak se k tomu dostat.“
Podle Vitmajera není vůbec těžké naučit se na pružinách chodit. „Stačí deset patnáct minut tréninku a normálně pohybově vybavený člověk už je schopný začít poweriser používat.“

Ani manipulace s mechanickým postrojem na boty není složitá. Připevňuje se podobně jako snowboardové vázání.

Své neobvyklé vlastnosti získal poweriser především díky speciální ploché pružině reagující na deformaci. Ta využívá hmotnosti člověka a tlak, který vyvine svým pohybem při skoku, přenáší do následného odrazu. Výsledný pohyb tak může připomínat skákání na trampolíně s tím rozdílem, že na poweriserech se lze pohybovat nejen nahoru a dolů, ale i dopředu.

Jak tvrdí jablonečtí propagátoři, během pár let bude poweriser novým městským fenoménem.

„Myslíme si, že se to brzy velmi rozšíří, podobně jako v nedávné minulosti třeba skateboard nebo kolečkové brusle,“ míní Jakub Šrejma.

Uvidíme, jak se jeho předpověď vyplní. Možná za nějaký čas budeme opravdu vídat uprostřed města party skákajících „bláznů“, jak třeba přeskakují sousedovo auto..