V prvním případě je na vině zřejmě řidič, který ve středu kolem osmé ráno nedal ve Frýdlantu na Fugnerově ulici přednost chodcům. Silnici ale zrovna přecházela maminka s dvouletým synem.

„Než tato dvojice stačila dojít na druhou stranu ulice, došlo ke střetu malého chlapce s levou přední částí renaultu," vysvětlil krajská policejní mluvčí Ivana Baláková s tím, že chlapec utrpěl povrchové poranění hlavy, se kterým byl převezený na ošetření do nemocnice.

Podle policie se 74letý řidič Renaultu Clio dostatečně nevěnoval řízení.

Ve stejný den se ocitl v ohrožení i devítiletý chlapec, který v Chrastavě ve Frýdlantské ulici vběhl náhle z chodníku přímo do jízdní dráhy projíždějícímu vozidlu značky Škoda Yeti.

„Jeho řidič v té chvíli dělal, co mohl, aby se chlapci vyhnul, nicméně ho nakonec zachytil zpětným zrcátkem," popsala Baláková.

Roztržitého chlapce zdravotníci poté, co upadl na zem, odvezli na vyšetření do liberecké nemocnice spíše z preventivních důvodů.

Jak zdůraznila Baláková, v druhém případě mohl za nehodu chlapec. Řidiči by proto měli být ostražití. „Zvláště v tomto období se děti chovají neopatrně," vysvětlila Baláková.

I podle dopravního experta Romana Budského je letní období pro děti nejkritičtější. „Nejvíce dětí umírá na silnicích v červenci a srpnu," vysvětlil Budský. Loni zahynuly na českých silnicích dvě děti. Vážně zraněných jich bylo 39, což je oproti loňskému roku pokles o jedenáct.

Jak dále vysvětlil Budský, ve většině případů jsou děti nevinné, nejčastěji se totiž stávají oběťmi jako spolujezdci. „Souvisí to také s prázdninami, kdy lidé podnikají dlouhé cesty. Někdy nepomůže ani sedačka," poznamenal.

I co se týče nehod, při nichž jsou děti nejsou v autě, je podle něj vina většinou na straně řidičů. „Bohužel se stává, že řidič vjede na chodník a někoho srazí," popsal Budský.

Vzhledem k tomu, že nejméně nehod, při kterých figurují děti, se odehraje v září, ukazuje se podle Budského, že dobře funguje prevence. „U škol a na přechodech jsou hlídky, děti jsou ve škole varovány," vysvětlil dopravní expert.

Podle policejní mluvčí Ivany Balákové je důležité, aby na nepozorné děti mysleli nejen řidiči, ale také jejich rodiče a dostatečně je poučili.