Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zásahy elektrickým proudem často odnášejí zloději kovů

Severní Čechy - Desítku případů, kdy došlo po zasažení elektrickým proudem z distribučního zařízení ke zranění nebo dokonce ke smrti člověka, řešili za poslední rok poruchové čety Skupiny ČEZ.

15.8.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Podle mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Soni Holingerové Hendrychové tvoří v těchto případech velkou skupinu zloději barevných kovů a izolačních olejů, kteří ve snaze rychlého a snadného zisku hazardují se svými životy.

Při zásahu elektrickým proudem jim totiž hrozí smrtelná poranění, případně těžké popáleniny s doživotními následky. „Poněkud menší, ale o to závažnější skupinu tvoří mladiství, kdy příčinou úrazu či úmrtí elektrickým proudem je neznalost, nešťastná láska nebo jistý způsob adrenalinového hazardu,“ uvedla Soňa Holingerová Hendrychová.

Další jsou úrazy elektrickým proudem malých nezletilých dětí, které často doplácí na svoji přirozenou dětskou zvídavost. V neposlední řadě se pak množí případy zapříčiněné nezodpovědností a porušením základních bezpečnostních pravidel.

Například koncem dubna došlo v České Lípě i přes oplocený areál vodojemu k úrazu elektrickým proudem s tragickými následky. Ty utrpěl teprve čtrnáctiletý mladík, který se pravděpodobně pokoušel z kabelové lávky nad transformátorem sprejovat na stěnu objektu. „Po zásahu elektrickým proudem utrpěl popáleniny obou horních končetin, břicha, zad a levé nohy. Letecky byl převezen na popáleninové centrum do Prahy,“ popsala Soňa Holingerová Hendrychová.

Skupina ČEZ v současné době připravuje osvětovou kampaň, určenou především pro nezletilé a dorost, která by měla upozorňovat na rizika nebezpečí úrazu elektrickým proudem či na prevenci.

Podle mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy budou mít učitelé ve školách k dispozici na letáku i formou prezentace v elektronické podobě takzvané desatero bezpečnosti zacházení s proudem a tuto osvětu by měli zařadit do hodin fyziky či občanské výchovy. Další variantou je také informovanost nebezpečí úrazu elektrickým proudem v rámci besed o energetice, které již řadu let lektoři Skupiny ČEZ přednáší na stovkách středních a základních škol ročně.

Bezpečnostní zásady při styku s elektrickým zařízením

• Neprovádět v blízkosti elektrických vedení jakékoliv manipulace.
• Nedotýkat se přetržených drátů elektrických vedení, mohou být pod napětím a tím hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem.
• Nelézt na sloupy, příhradové stožáry ani jiné podpěry elektrických vedení, ani na stromy rostoucí v jejich blízkosti.
• Nelézt na distribuční stanice, dovnitř zděných transformačních stanic ani je jiným způsobem nepoškozovat.

Autor: Petra Rejsková

15.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Prezident Miloš Zeman. Ilustrační foto

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

V liberecké knihovně propuknou Dny česko-německé kultury

Liberec – Přednáška zakladatele turistické cesty Via sacra, film o netradičních leč účinných metodách výuky, fotografická výstava nebo koncert vážné hudby. 

Naši prvňáci ze ZŠ Vrchlického v Liberci

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Liberecka.

Tento víkend bude v Liberci patřit mladým šermířům

Liberec – O víkendu se do Liberce sjede na 200 mladých šermířů z devíti zemí. Utkají se na už druhém ročníku turnaje Babylon Cup.

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení